Betlémářství má na Vysočině dvousetletou tradici

Vloženo: 11.12.2017 10:13:35

Tradiční dřevěné vyřezávané betlémy, papírové, mechanické a v době adventu také takzvané živé betlémy. Ty všechny najdete v srdci České republiky – na Vysočině, která je už desítky let proslulá svou lidovou výrobou betlémů.

Městem betlémů je na Vysočině bezesporu Třešť. Nejenom, že ve městě na Jihlavsku můžete obdivovat přes dvě stě let staré originálně vyvedené scény narození Ježíška, ale navíc vám je jejich zruční majitelé ukážou přímo doma, kde svou cennost každoročně vystavují. Spolek přátel třešťských betlémů připravuje mapku s vyznačenými téměř dvaceti místy, kam můžete za betlemáři zavítat a ti vám poví o historii svých betlémů a navrch přidají mnoho zajímavostí. Letošní Betlémská cesta v Třešti, která se v roce 2016 dostala na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, začíná letos na druhý vánoční svátek 26. prosince a potrvá do 2. února. Pokud se ale už nemůžete dočkat, na své si od 4. prosince přijdete v Schumpeterově domě v Třešti, kde na vás až do 2. února čeká stálá expozice betlémů. Právě tady najdete stále se rozšiřující betlém. Do něj přispívají řezbáři, kteří se každoročně v červenci účastní akce Dřevořezání.

Plánek města s vyznačenými výstavními místy získáte v Turistickém informačním centru Třešť (info@trest.cz).

 

Tradiční výstava betlémů v Třebíči

Letošní vánoční výstava betlémů, kterou tradičně pořádá Muzeem Vysočiny Třebíč, bude od 1. prosince až do 14. ledna zdobit konírnu třebíčského zámku. „Pokud expozici navštívíte, získáte jedinečnou příležitost nahlédnout do betlemářské tvorby sousedního Rakouska. Čekat na vás bude na třicet betlémů rakouské provenience,“ prozradil Tomáš Hartman z třebíčského muzea, které navíc vystaví klasický přibližně čtyři metry dlouhý betlém z Třebíče, jehož autorem je Eduard Klaus. Na výstavě spolupracují Třebíčští s muzeem betlémů ve Vösendorfu, kde mají až do 6. ledna příštího roku putovní výstavu třebíčských betlémů. Obohacující spolupráci ve stejný den, na Tři krále, uzavře tříkrálový koncert. V Kamenném sále třebíčského zámku své hlasy rozezní cca čtyřicetičlenný sbor z rakouského Vösendorfu.

Telčský betlém bude letos na delší dobu k vidění naposledy

Jedinečný betlém manželů Vostrých ukrývá pobočka jihlavského muzea v Telči. Už několik let s příchodem adventního času, vždy o víkendech a během vánočních svátků, zpřístupňuje dílo knihtiskaře a jeho manželky, které společně postavili v 19. století. Betlém bude letos v zámeckých prostorách k vidění pravděpodobně na delší čas naposledy. „Muzeum zámecké prostory opouští, čeká nás velké balení a stěhování. Proto bude betlém rozebrán a na nějaký čas zůstane v depozitáři,“ uvedla Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny Jihlava.

 

Živé betlémy na Vysočině

Biblický příběh o narození Ježíška láká hudebníky i herce, kteří každoročně, v řadě míst po celé Vysočině, ztvárňují příběh hudbou, pohybem i tancem.

·         Živý betlém v Telči, 16. a 17. prosince, nádvoří státního zámku

·         Živý betlém ve Žďáře nad Sázavou, 19. prosince, náměstí Republiky

·         Tradiční živý betlém v Měříně, 24. prosince, areál za kostelem (10.00 a ve 20.30)

·         Živý betlém ve Stonařově, 26. prosince, náměstí

 

·         Živý betlém v Třebíči, 27. prosince, nádvoří baziliky sv. Prokopa

obrázekZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.