Bílou zimu vítají na Vysočině „sjezdovkáři“ i běžkaři

Vloženo: 18.12.2017 14:56:11

Na bílou zimu se těší „sjezdovkáři“ i běžkaři

Když počasí přeje, Vysočina je hotovým rájem lyžařů i běžkařů. Krajina Českomoravské vrchoviny je typická mírně zvlněným terénem, který z ní v případě dostatku sněhu dělá jednu z nejzajímavějších oblastí na běžky v Česku. Na Chotěbořsku je výchozím místem běžeckých tras areál Svatá Anna. Sněžný skútr pravidelně upravuje základní okruh na louce pod sjezdovkou a na Slavíkově louce. Trasy se pak napojují na běžecké tratě upravované obcí Škrdlovice. To v okolí Humpolce najdete bezmála 70 kilometrů tras rozdělených do čtyř okruhů. Jedním z nich je tzv. jižní stopa vedoucí z Humpolce, přes Plačkov, Lipovky a Krásnou vyhlídku zpátky do Humpolce v délce 29 kilometrů. V okolí Ždírce nad Doubravou najdete pravidelně udržované trasy - směrem na Krucemburk, Vojnův Městec, Radostín až do Polničky, Račína a Havlíčkovy Borové.

 

Běžkařský ráj

Na samostatnou kapitolou je až 150 kilometrů upravovaných tratí na Novoměstsku a Žďársku, které jsou nejvyhledávanějšími běžkařskými lokalitami. Trasy jsou upravovány rolbami nebo skútry a jednoduše vás navede praktické značení. Na turistickém portále www.region-vysocina.cz/bezky najdete desítky tipů, kam na běžky vyrazit. Jeden tip z Novoměstka si neodpustíme ani tady v novinách.

Kolem Fryšavy

Výchozím bodem této nenáročné trasy s malým převýšením je obec Tři Studně, kde můžete využít parkoviště před obecním úřadem. Odtud se vydáte k Fryšavě, přes místo přezdívané Fryšavský ledovec. Na loukách krytých lesem se udrží souvislá vrstva sněhu po každé oblevě, dá se tu tedy slušně lyžovat i při jarním tání. U Bradelského rybníka sjedete k Fryšavě. Obcí můžete pouze projet nebo se zastavit v některé z místních hospůdek, kde načerpáte nové síly. Poté pokračujete volnou krajinou k rozcestníku Nad Kadůvkem, kde se napojíte na lyžařskou magistrálu a kolem rybníka a kempu Medlov se vrátíte zpět do Třech Studní.

Zajímavosti na trase a v okolí:

·         Obec Tři Studně má nejmenší náměstí na světě

·         Obec Fryšavu zdobí alej javorů stříbrných

·         Fryšavský ledovec

·         Rybník Medlov

·         CHKO Žďárské vrhy se pralesem Žákova hora a vrcholem Devět skal (836 metrů nad mořem)

Vzdálenosti: Tři Studně (0 km) – U Třech Studní (0,5 km) – Fryšava (3 km) – Nad Kadůvkem (6,5 km) – Medlov (7,2 km) – Tři Studně (9 km)

Značení trasy: lyžařské KČT

Terén: pole, louky, lesní cesty

Převýšení: 65 metrů

Aktuální informace o stavu trasy: https://lyzovani.nmnm.cz/ nebo http://www.nmnm.eu/

Vysočina Tourism vydala celou brožuru Na běžkách po Vysočině, kde na 48 stranách najdete praktické tipy na běžkařské okruhy napříč celou Vysočinou – od Pelhřimovska po Žďársko. Ke stažení je pod tímto odkazem… http://www.vysocinounakole.cz/prilohy/106_NA_BEZKACH_PO_VYSOCINE.pdf.

 

Sjezdovky kam se podíváš

Pokud místo běžek volíte raději sjezdovky, na Vysočině si také rozhodně vyberete.

Na Jihlavsku se jezdí v Lukách nad Jihlavou, v Brtnici, na Čeřínku nebo na Šacberku. Na Pelhřimovsku si můžete vybrat například Křemešník nebo Božejov, na Havlíčkobrodsku zprovozňují Vysokou, Melechov nebo Kadlečák, Žďársko má velké možnosti díky Fajtově kopci, Karasínu, Svratce nebo Harusově kopci a na Třebíčsku funguje Želetava, Jalovec nebo dětský vlek Pod Kostelíčkem. Stačí jen oprášit lyže, udělat dostatečnou revizi a držet palce pohádkově bílé zimě.

Pod tímto odkazem najdete přehled aktuálně zprovozněných vleků, předpověď počasí i sněhové podmínky: http://www.region-vysocina.cz/lyze/.

 

Rádi bruslíte? Stačí si jen vybrat

Že se raděj proháníte na rybníku? Proč ne, ale pokud by vám počasí přece jen nepřálo, přinášíme přehled některých zimních stadionů na Vysočině, které veřejné bruslení pořádají. Přehled stadionů najdete tady.

 

obrázekZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.