CENTRUM EDEN SE OTEVŘE VEŘEJNOSTI UŽ TENTO VÍKEND

Vloženo: 18.03.2015 10:01:50

Centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem, středisko šetrného cestovního ruchu, poznání a vzdělávání na Vysočině, bude o prvním jarním víkendu 21. a 22. března 2015slavnostně otevřeno pro laickou i odbornou veřejnost. Oficiální zahájení fungování centra podpoří svou návštěvou předseda vlády Bohuslav Sobotka. Pro první návštěvníky jsou mimo úchvatné expozice připraveny také Slavnosti jara s bohatým programem a rozmanitou hudební scénou.

Zchátralý bystřický statek Mittrovských se po letech dočkal kompletní obnovy a bude nyní plnit úlohu centra, v němž se lidé dozvědí, jak se dříve žilo a hospodařilo na našem venkově. Jedná se o unikátní projekt, jehož cílem je vytvořit v evropském kontextu jedinečné centrum šetrného turismu, poznání a vzdělání, jež dále podpoří a posílí postavení města Bystřice nad Pernštejnem jako vynikající evropské destinace i Kraje Vysočina.

Na dvoře Mitrovských je k vidění tzv. „zámeček“, který sloužil k ubytování šafáře. Nyní je zde instalována „expozice panského bydlení“, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet tehdejší život pánů.

V jedinečné expozici „příběh půdy“ si návštěvníci mohou prohlédnout tajemství půdy a život v ní z perspektivy krtka, poslechnout si a prožít příběhy lidí spjatých s půdou či si zahrát na rolníka.

Kovárna nabízí ukázku zpracování kovů a historických nástrojů a stolařská dílna ukázku zpracování dřeva a historických i novodobých nástrojů.

Součástí areálu je také minipivovar, kde je možné ochutnat výrobky z ječmene a chmele, projít si celý výrobní proces nebo si uvařit vlastní pivo. V „zelené lékárně“ si návštěvníci mohou vyzkoušet jiný způsob zpracování rostlin, jako jsou bylinné čaje, mýdla, masti nebo tinktury.

V sousedství panského dvora se rozkládá soubor replik lidových staveb Vysočiny, který přibližuje „život v podzámčí“. Návštěvníci si mohou prohlédnout selský dvorec, mlýn, stavení řemeslníků, drobné stavby, náves se zvonicí, rybníček s vodním mlýnem a mnoho dalšího. Ve mlýně se seznámí s postupy zpracování obilí a budou si moci upéct chléb v peci.

V Ekopavilonu jsou umístěny nejmodernější technologické „hračky“ - exponáty a ukázky technologií, které představí budoucí standard a nastupující trendy. Stavba je rozdělena podle živlů na zemi, vodu, oheň a vzduch. Venkovní prostory nabízejí k zábavě a poučení dětské hřiště, bludiště a ukázky vegetace a rostlinných společenstev.

obrázek

Více informací:http://www.edencenter.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.