Číhošť si připomíná Josefa Toufara

Vloženo: 23.02.2016 10:51:00


Číhošťský zázrak
11. prosince 1949 - tehdy 3. neděle adventní, se v číhošťském kostele, právě ve chvíli Toufarova kázání několikrát pohnul kříž umístěný na svatostánku. Kříž následně zůstal skloněný mimo svislou osu. Tento úkaz potvrdilo 19 svědků, účastníků mše svaté.

Událost v Číhošti se roznesla po celých Čechách a do zapadlé vesnice se sjíždějí stovky poutníků i zvědavců. Situace se však nehodí do scénáře komunistické straně. Po pár týdnech státní aparát rozjíždí zbrkle drtivou akci, jejíž cílem je využít této příležitosti a vypořádat se s úhlavním nepřítelem - katolickou církví. Faráře donutit ke lživému doznání, že sám hýbal křížkem a ukázat tak křesťanské náboženství jako podvodné. Josef Toufar má být pak veřejně, před celým národem obviněn v politickém vykonstruovaném soudním procesu z toho, že jako podvodník s křížkem hýbal za pomoci gum a pér.

P. Josef Toufar je ve večerních hodinách 28. ledna 1950 tajnou státní bezpečností unesen z číhošťské fary, odvezen do valdického vězení, kde byl po následující čtyři týdny trápen a sadisticky ubíjen k smrti. Nemá se k čemu přiznat, je nevinný. Zásluhou zdejších farníků byl po „sametové revoluci“ odhalen páteru Josefu Toufarovi památník u zdejšího kostela. Památník zhotovil akademický sochař Roman Podrázský z Přibyslavi. Slavnostní odhalení památníku se konalo 22.9. 1990.

Výstava o životním osudu P.Toufara na faře Výstava je otevřena vždy po konání bohoslužeb. Po předchozí telefonické (emailové) domluvě je možno domluvit návštěvu výstavy a kostela i v jiný termín.

obrázek

Více informací:http://nfcihost.cz/Zpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.