DEN EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ V TŘEŠTI

Vloženo: 29.08.2012 00:00:00

Den evropského dědictví v Třešti se uskuteční v neděli 9. září a zpřístupněny budou tyto památky a objekty:

Dům J. A. Schumpetera
Rodný dům ekonoma J. A. Schumpetera, ve kterém prožil dětství. Stal se prvním rakouským ministrem financí, působil jako profesor na univerzitách v Bonnu a na Harvardu. V domě je umístěna expozice betlémů, pobočka Muzea Vysočiny, informační centrum a cukrárna.

Expozice betlémů
9,00 – 12,00 a 13,00 – 16,00 hod.
Tradice stavění a vyřezávání betlémů ve městě existuje již více než 220 let. V expozici je možno si prohlédnout několik betlémů, kdy jeden je od několika autorů a vzniká na tradičním Dřevořezání.

Muzeum Vysočiny
9,00 – 12,00 a 13,00 – 16,00 hod.
Pro návštěvníky jsou připraveny expozice věnované betlémářství v Třešti a okolí, životu a dílu světově proslulého ekonoma J. A. Schumpetera, další zaniklému třešťskému průmyslu a ke zhlédnutí je také interiér zámeckého pokoje. Prohlédnout si můžete také ševcovskou dílnu a výstavu grafik od Jiřího Johna.

Kostel sv. Martina
9,00 – 12,00 hod.
Farní kostel byl založen ve 13. století a je nejstarší architektonickou památkou města. Dostavěn byl ve 2. polovině 15. století a později barokně upraven. Zajímavý je gotický náhrobek Jana z Hodic, renesanční náhrobek Kryštofa Vencelíka, pozdně gotická kamenná kazatelna a krajkový obraz sv. Anežky.

Kostel sv. Kateřiny
13,00 – 16,00 hod.
Filiální chrám byl založen v 16. století jako německý luteránský kostel. V 19. století vnitřní zařízení vyhořelo a bylo obnoveno roku 1842. Je zde zachován náhrobek J. V. Vencelíka z Vrchovišť z roku 1606.

Zámek a zámecký park
9,00 – 12,00 a 13,00 – 16,00 hod.
Čtyřkřídlou budovu s nárožními věžemi a arkádami vybudoval v 16. století M. Grimm, v polovině 17. století bylo druhé patro přestavěno k obytným účelům. Pod hlavičkou Akademie věd ČR slouží jako hotel a místo pořádání vědeckých seminářů a symposií. Den otevřených památek nabízí možnost prohlídky nejen nádvoří, ale i ostatních prostor zámeckého hotelu a také přilehlého anglického patnáctihektarového parku s kamennou plastikou s názvem Brána do vesmíru.

Synagoga
9,00 – 12,00 a 13,00 – 16,00 hod.
První písemná zmínka o synagoze pochází z roku 1693. Během let byla kvůli požáru několikrát přestavěna. V současné době slouží jako galerie a hudební síň. O životě třešťské židovské obce vypovídá stálá expozice Zaváté stopy. Expozice Franz Kafka připomíná jeho vztah k Třešti. Doprovodnou akcí jsou dvě výstavy. Po stopách zmizelých sousedů v Třešti, věnována sedmi židovským rodinám z Třeště a Vysočina okem golemovým – fotografie židovských památek na Vysočině.

Židovský hřbitov
celoročně přístupný
Nachází se po pravé straně hlavní silnice směrem na Telč. Pohřebiště z 2. poloviny 17. století měří 3500 m2 a čítá 1306 žulových, mramorových či pískovcových náhrobků.

8. a 9. 9. Depozitář Historického radioklubu československého
9,00 – 17,00 hod.
budova bývalého sila na vlakovém nádraží Výstava historické rozhlasové a televizní techniky s přihlédnutím na místní tradici vývoje a výroby skříněk rozhlasových a TV přijímačů.

Muzeum motocyklů a zajímavostí
Čenkovská 34
Soukromá sbírka motocyklů, motorů, dětských kočárků, bicyklů, koloběžek, fotoaparátů, dětských hraček a papírových bankovek.

Hřbitovní kaple
Pseudorenesanční hřbitovní kaple rodiny Schumpeterů – Kiliánů tvoří dominantu třešťského hřbitova.

Památník židovským obětem
celoročně přístupný
14. května 1942 byli třešťští Židé odvezeni k likvidaci do koncentračních táborů. V roce 1992 byl na vězeňském dvoře odhalen Památník židovským spoluobčanům.

Vězeňský dvůr
celoročně přístupný
Pietní místo, kde bylo 7. 5. 1945 zavražděno 33 třešťských občanů.

Svět modelů
9,00 – 16,00 hod.
Nově otevřená výstava na vlakovém nádraží v Třešti udělá radost nejednomu modeláři. Ke zhlédnutí je zde více jak 750 plastikových modelů od třešťského modelářského nadšence Vladimíra Balíka. Dlouhé hodiny jeho práce našly své místo v jedinečné expozici, která vznikla díky projektu DY-THA rail, financovaného z Evropské unie.

Podrobnější informace k připravovanému dni podá Turistické informační centrum Třešť, tel: 567 234 567, email: info@trest.cz.


Více informací:http://www.trest.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.