Dny evropského dědictví otevřou brány památkám i v Třešti

Vloženo: 29.08.2017 14:12:59

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a  výjimečných architektonických, archeologických a  sakrálních památek, muzeí, galerií nebo třeba knihoven. Třešť se do této akce po několikáté zapojí hned v sobotu 9. září. Nahlédnout bude možné do židovské synagogy, do expozice betlémů, zpřístupněný budou kostely sv. Martina a sv. Kateřiny Sienské a na vlakovém nádraží bude do svých útrob zvát expozice Svět modelů i Muzeum Tesla.

Kromě stálých výstav bude možné v židovské synagoze zhlédnout expozici Židovské vzdělávání a školství a nově také torzo truhly, do které rodina Meissnerů údajně schovala své cennosti před transportem do Terezína. Od 14.30 tady bude přednáška Jaroslava Achaba Haidlera o výuce hebrejštiny.
Pokud vás zajímá, o jaké figurky bude na podzim rozšířen společný betlém z Dřevořezání, přijďte se podívat do stálé expozice betlémů v Schumpeterově domě.

Dopoledne mezi 9.00 a 12.00 bude zpřístupněn kostel sv. Martina a odpoledne v čase 13.00–16.00 pak kostel sv. Kateřiny Sienské.
„Po celý den bude k návštěvě lákat expozice Svět modelů na vlakovém nádraží, kde zájemci najdou více než 700 modelů plastikových letadýlek, které všechny sestrojil třešťský modelářský nadšenec pan Balík. Když už budete na vlakovém nádraží, zajděte se podívat do expozic historické radiotechniky Muzea Tesla, které najdete v budově bývalé sýpky přímo na nádraží,“ prozradila vedoucí Turistického informačního centra Třešť Kateřina Sommerová s tím, že Muzeum Tesla bude také v  tento den praktickou každou půlhodinu v čase od 8.00 do 15.00 pořádat prohlídky v objektu bunkru S-7 v ulici V Kaštanech, které budou doplněné ukázkami funkční vojenské techniky a zbraní na povrchu a také besedou a promítáním o stavbě krytu, významu a využití civilní obrany v minulosti a v současnosti.
Po celý den bude v Třešti přístupná hrobka rodiny Schumpter-Killian na městském hřbitově a Vězeňský dvůr v areálu budovy radnice.  Volně přístupný bude také židovský hřbitov, kde v 10.00 začne přednáška Jaroslava Achaba Haidlera o restaurování židovských náhrobků, zároveň budete mít možnost dozvědět se, co je na náhrobcích napsáno. A zavítat bude po celý den možné také na místní zámek.

České republice se Dny evropského dědictví konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. V letošním roce můžete objekty zapojené do této akce navštívit ve dnech 9. – 17. září. Seznam objektů zapojených do této akce naleznete na www.historickasidla.cz

obrázek



Zpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.