Dožínky aneb z pole rovnou na talíř: Oslavte konec žní v bystřickém centru Eden

Vloženo: 06.08.2015 13:23:54

Poslední srpnový víkend 29. 8. – 30. 8. ožije bystřické centrum Eden tradičními Dožínkami. Nejrušněji bude v Horácké vesničce, kde zahraje cimbálová muzika, vystoupí dětský soubor Groš, udržující horácké folklorní tradice, a k ochutnání bude nespočet regionálních potravin spjatých s koncem žní. Tím však nabitý víkendový program zdaleka nekončí.

Dožínky jsou příležitostí pro společné oslavy a zároveň poděkováním za úrodnou sklizeň. Na edenských Dožínkách nejenže návštěvníci zažijí mnohé z tradičních zvyklostí, které se během dožínkových oslav konaly, ale také z dobových fotografií a vyprávění zjistí, jak vypadaly dožínky na Vysočině a čím se lišily od zbytku České republiky. Nebude to ale jen o oslavách a hodování, i když jsou připraveny výborné koláče, degustační menu a spousta dalších jídel. Aktivní zájemci si sami vymlátí obilí cepem, vyfoukají jej a umelou si z něj vlastní mouku, aby si z ní poté mohli v připravené peci upéct buchty. Sklizeň zkrátka poputuje z pole rovnou na talíř.
K vidění bude i to, jak se dříve obilí sekalo kosou a vázalo do snopů, stejně jako pozdější zemědělské stroje, které při žních vypomáhaly a sklizeň hospodářům do velké míry ulehčily.

Krojované páry uvítají všechny návštěvníky hned u vstupní brány, místní chasa poté nasedne na vyzdobený koňský povoz, přejede do Horácké vesničky, kde se v sobotu odehraje hlavní program, a s poděkováním odevzdá hospodáři dožínkový věnec z obilí a polního kvítí. Do chaloupek se vrátí řemeslníci a hlavní nádvoří ozdobí květinový trh.


Více informací:centrumeden.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.