Hračkobraní v Kamenici nad Lipou se blíží

Vloženo: 28.06.2018 07:36:31

Areál zámku v Kamenici nad Lipou bude na začátku prázdnin tradičně několik dnů patřit výhradně hračkám. Od středy 11. do neděle 15. července zde proběhne v pořadí již 13. ročník festivalu hraček z přírodního materiálu HRAČKOBRANÍ.

Hračkobraní chce být především přátelským a pohodovým setkáním všech, kdo si rádi hrají, a to bez ohledu na věk. Patří nejen hračkářským profesionálům, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí a chtějí svým dětem udělat radost nákupem nové hračky či vytvořením vlastní v některé z tvořivých dílen. Cílem organizátorů je propagovat české autorské hračky z přírodního materiálu, obnovit důvěru veřejnosti k nim a zároveň představit alternativu k hračkám, které jsou dnes běžně k dostání v síti hračkářských obchodů. Festival chce předvést hračky z přírodního materiálu jako zajímavé, aktuální, vtipné a konkurenceschopné, které mají co říci i společnosti 21. století.

Pořadatelem Hračkobraní je Správa kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou. Významnými spolupracovníky pak Město Kamenice nad Lipou, Uměleckoprůmyslové museum v Praze (správce zámku v Kamenici nad Lipou, kde se festival koná), Unie výtvarných umělců ČR, Asociace hračka, Sdružení pro hračku a hru a další.

Pro návštěvníky 13. ročníku festivalu je připravena celá řada výstav. Mladé adepty hračkářské tvorby zastupují práce studentů oboru hračka Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a střední uměleckoprůmyslové školy Praha-Žižkov. Jako každoročně je prezentována přehlídka hraček oceněných v roce 2017 značkou Správná hračka – vybráno odborníky. Tato značka představuje vítané vodítko pro rodiče, nakupující hračky pro své ratolesti. Na několika místech zámeckého sklepení je navíc instalován výběr hraček z uplynulých dvaceti ročníků Správné hračky. Uměleckoprůmyslové museum v Praze nabízí ze svých sbírek stálou expozici pokojíčků pro panenky pod názvem 1 + KK pro panenky a velmi populární a obdivovanou expozici Angličáci, která se jistě opět stane velkým lákadlem pro všechny návštěvníky. Galerii osobností české autorské hračky rozšíří, vedle profilů akad. mal. Viktora Fixla, zakladatele oboru hračka a jeho žáka a pokračovatele Václava Kubáta, Víta Gruse a Marie Hozmanové, nově portrét Jaroslavy Šetelíkové.

Přehlídky hračkářské tvorby na zámeckém nádvoří se tentokrát zúčastní celkem 19 výrobců krásných hraček (převážně dřevěných a textilních), tedy nejvíce v dosavadní historii festivalu.

V cca 30 tvůrčích dílnách (m.j. výroba lodiček, textilních maňásků, tvoření z pedique, tvoření z papíru, drátování, slámování, malování na trička, hrnečky a další materiály, hrnčířský kruh, origami, enkaustika a mnoho dalších) budou návštěvníci rozvíjet své dovednosti při vlastnoruční výrobě hraček a dalších předmětů. Doprovodný program nabídne loutková i činoherní pohádková divadelní představení, vystoupení kejklíře, chůdochodce či výuku žonglování.

 

Hračkobraní dávno přerostlo hranice regionu a stalo se akcí celorepublikovou. Důkazem jsou nejen udělené záštity PhDr. Ilji Šmída, ministra kultury ČR, Mgr. Radka Vondráčka, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Milana Štěcha, předsedy Senátu Parlamentu ČR, MUDr. Jiřího Běhounka, hejtmana Kraje Vysočina, ale i zájem celorepublikových médií a hračkářských odborníků. Každým rokem narůstající návštěvnost ukazuje jeho stále se zvyšující popularitu. Dnes se festival řadí mezi nejvýznamnější kulturní akce Kraje Vysočina.

Pořadatelé se snaží navodit při festivalu atmosféru tvůrčí pohody a klidu, kdy je velmi příjemné být u toho, jak zámek ožívá a po pět festivalových dnů žije svým vlastním životem a rytmem.

Srdečně Vás zveme, přijďte se přesvědčit!

Festival finančně podpořili: Kraj Vysočina, Město Kamenice nad Lipou, Kokinetics s. r. o., I. Kamenická stavební a obchodní firma s.r.o., Lesy ČR s. p., Edscha Automotive Kamenice s. r. o, Dřevozpracující družstvo Lukavec v. d., Pivovar Kamenice, s. r. o., Česká pojišťovna a. s., NEZA Pelhřimov s. r. o, Hrdlička s. r. o. Praha, Elektro Hadrava s. r. o. a Jednota Kamenice nad Lipou s. d.

Všem patří velké poděkování pořadatelů.

Mediálním partnerem festivalu je Rádio Česká Kanada. Další informace naleznete na www.hrackobrani.cz

obrázekZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.