Hrad Roštej se otevírá veřejnosti

Vloženo: 30.03.2017 09:05:12

Do své 36. sezóny vstoupí o nadcházející sobotě 1. dubna hrad Roštejn. Kraj Vysočina, který pobočku hradu na Jihlavsku prostřednictvím Muzea Vysočiny Jihlava spravuje, připravuje novinku v podobě nočních prohlídek pro tábory a dětské kolektivy a chystají se i tradiční akce – divadelní představení, koncerty i šermířská vystoupení.

Hrad Roštejn můžete navštívit v dubnu o víkendech, státních svátcích a od května už každý den mimo pondělí. Letošní sezóna bude specifická vzhledem ke stavebním pracím, které odborní stavbaři odstartují koncem dubna a postupně zmodernizují návštěvnické trasy hradu včetně trasy hradní věže, kde bude expozice zaměřená na historii památky s archeologickými nálezy a haptickým modelem hradu.

V letošním roce navíc restaurátoři zahájí práce na sbírkových předmětech, jako jsou olejomalby, nábytek nebo dřevěné sakrální polychromované plastiky. Jejich obnova má skončit v roce 2019, poté si je budou moci návštěvníci prohlédnout v nových hradních expozicích včetně zrestaurované cenné renesanční skříně a barokního sekretáře, které jsou aktuálně uloženy v depozitáři jihlavského muzea.

Trasa B bude přístupná bez průvodce a bude řešena převážně jako muzejní instalace, která expresivní formou přiblíží téma lesa a lovectví. Návštěvník nebude pouhým pozorovatelem, ale aktivně se zapojí do expozice pomocí interaktivních prvků. Součástí prohlídky bude procházka zvětšeným modelem mraveniště i interaktivní výstavní místnost s mechanickými hracími prvky, které budou sloužit pro ověření získaných vědomostí.

 Věž by měla být stejně jako v současnosti doplňkem dvou hlavních prohlídkových tras, případně alternativou pro návštěvníky bez větších časových možností, nebo sportovněji založené návštěvníky, kteří nemají zájem o prohlídku interiérů hradu.

 

V dubnu bude možné parkovat před hradem, od zahájení stavebních prací bude prostor před hradem uzavřený a parkování bude možné na veřejném parkovišti v obci Doupě a na louce u Růžené před vjezdem do lesa – místa budou náležitě označena. Přitom aktuální informace o parkování i o průběhu stavebních prací budou na webových stránkách hradu i Muzea Vysočiny Jihlava i na Facebooku.

obrázek

Více informací:http://muzeum.ji.cz/str.php?id=79&&parent_id=148&&lang=cz&&show=0&&active=1Zpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.