KAM NA JARNÍ PROCHÁZKU? PO NOVÝCH NAUČNÝCH STEZKÁCH V OKOLÍ TŘEŠTĚ

Vloženo: 10.04.2015 04:05:17

V Mikroregionu Třešťsko vznikly nově tři naučné stezky. Využijte pěkného počasí a vydejte se na procházku se po některé z nich.

První stezka s názvem „Podivuhodná setkání Eleonory Sternabachové“ je určena nejen pro děti školou povinné. První zastavení najdete na kraji zámeckého parku u Zámeckého hotelu v Třešti. Stačí si v recepci hotelu vyzvednout herní plán s tajenkou. Trasa je nenáročná a měří asi dva a půl kilometrů. Naučná stezka je tematicky propojená postavou dcery barona Leopolda Sternbacha Eleonorou, která na zámku v Třešti prožila své dětství a mládí. Provede vás krajinou, kterou důvěrně zná. Na patnácti zastaveních vás seznámí s osobnostmi, které v Třešti žily, tvořily a zanechaly zde svou jedinečnou stopu.
Slavnostní otevření naučné stezky v Třešti je připraveno na středu 22. dubna v 9 hodin. Sraz je u prvního zastavení naučné stezky v parku Zámeckého hotelu.

Druhá naučná stezka ve Stonařově se jmenuje „Údolím Jihlávky na Aleje“. Na devíti zastaveních naučné stezky se dozvíte to nejzajímavější o historii Stonařova, odkryjete tajemství zdejších středověkých vykopávek a nahlédnete do minulosti zaniklé vesnice Zhořec. Objevíte novou křížovou cestu na Kalvárii i empírový zámeček Aleje. Projdete se po hrázích rybníků a podíváte se, jak se stonařovské nebe, z kterého občas padají i meteority, odráží v lesních tůních. Poslechnete si žáby a šumění lesa. Čekají na vás čolci, rosničky a užovky, které jinak ve svých úkrytech návštěvníky příliš nevítají. Vybrat si můžete z 10 km dlouhé trasy nebo můžete zvolit kratší variantu, dlouhou téměř pět kilometrů.

Za třetí naučnou stezkou musíte do Batelova a má název „Po stopách Karla Havlíčka Borovského“. Novinář, spisovatel, c. k. disident Karel Havlíček Borovský jezdíval jako student do Batelova k faráři Slavíkovi na prázdniny. Kopec nad obcí byl svědkem vzniku prvních slok Dumky na batelovském vrchu a u starého rodinného přítele poštmistra Jana Rajského poobědval, když byl pod policejním dohledem eskortován do Brixenu.
Stezka pojmenovaná po jedné z nepřehlédnutelných postav naší historie si neklade za cíl mapovat kdejaký kámen, který se zde slavnému vlastenci připletl do cesty, ale na deseti panelech přinést výsek z místní bohaté historie a něco z Havlíčkova stále živého odkazu. Terén je sice náročnější, ale pět kilometrů se jistě zvládnout po svých dá.

obrázek

Více informací:http://www.trest.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.