LETNÍ POHODOVÝ FESTIVAL SLÁMOVÁNÍ NA ZÁMKU V ČERVENÉ ŘEČICI 16. - 18. 8. 2013

Vloženo: 12.08.2013 17:01:15

Tradiční Slámování je opět za dveřmi a je potěšitelné, že i zámek v Červené Řečici – tradiční místo slámování se po letech chátrání nadechuje k nové budoucnosti. Zámek je sice v rekonstrukci, ale slámovat můžeme díky majitelům zámku nerušeně.

Již 17. ročník Slámování se koná opět na zámku v Červené Řečici a nabídne řadu doprovodných akcí pro rodiny s dětmi, z nichž některé jsou na festivalu novinkou. Návštěvníci si mohou vytvořit svého slamáka - slaměného pejska, loutku, pohádkového draka, brýle nebo lyžaře nebo cokoliv jiného, ale pouze ze slámy. Vše je na fantazii každého tvůrce. Výroba slaměných soch probíhá standardně v sobotu od 10 do 17 hodin.

Výtvarné dílny – slámování, drátkování, plstění, navlékání korálků a další techniky, kovárna, tradiční divadelní představení Dětské kočovné společnosti s.r.o a navíc divadla Mimotaurus, hry pro děti, skákací hrad a dobrá hudba bude doplněna o novou dílnu s názvem DĚJEPIS TROCHU JINAK, kterou představí pracovníci Územního pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Sobotní koncert bude obohacen o podvečerní koncert, který je určen zejména dětem, stejně jako večerní představení divadla Mimotaurus z Prahy. Zároveň se nám podařilo zajistit od našeho dlouholetého kamaráda a slámovníka Petra Schmída jeho rodinné divadlo s vlastnoručně vyráběnými loutkami. Zahrají Kašpárkovy příběhy na unikátní slaměné scéně.

Nedělní přednášky o historii nejen červenořečických památek budou mít pokračování v podobě přednášky bývalé ředitelky Okresního archivu PhDr. Lidmily Frankové, která na zámku v Červené Řečici prožila větší část profesního života. Přednáška nese název Červená Řečice po 30ti leté válce. Druhou přednáškou je příspěvek ředitelky Územního pracoviště Národního památkového ústavu v Telči PhDr. Martiny Veselé, která pohovoří o bolavých místech na Vysočině z pohledu památkové péče a sice o zámku v Červené Řečici a zámku v Brtnici.


V roce 2012 a 2013 zaznamenalo Slámování úspěchy, které stojí za to připomenout: Poprvé jsme slámovali v zahraničí - v holandském Brielle. V Rakousku jsme byli se Slámováním vybráni jako nejlepší kulturní počin v obci do 1000 obyvatel – za to patří dík všem kamarádům-organizátorům, kteří se po celou dobu starali a starají o přípravu zázemí a dobré fungování festivalu i všem podporovatelům a návštěvníkům, kteří nám jsou věrní a neunavila je dlouhověkost festivalu a jeho organizátorů :-) Již řadu let se šíří technika slámování v Čechách (ZOO Jihlava, Hračkobraní Kamenice nad Lipou, Plzeň, České Budějovice, Praha, Havlíčkův Brod ...) i na Moravě (Rouské, Vsetín, Olomouc).


V roce 2012 a 2013 zaznamenal úspěchy i zámek Červená Řečice: 1) Zámek se stal v roce 2012 ve veřejném hlasování internetového deníku iDNES vítězem ankety o památku, která by si nejvíce zasloužila opravu v rámci Kraje Vysočina
2) V celostátním kole této ankety obsadil zámek díky masivní podpoře krásné 4. místo.
3) Úspěšně nadále probíhá stavebně-historický průzkum zámku, který provádí Ústřední pracoviště Národního památkového ústavu v Praze v úzké součinnosti s Územním pracovištěm Národního památkového ústavu v Telči.
4) Zámek má načisto opravenou část střechy nad hlavní bránou, další části se alespoň provizorně zabezpečují. V přípravě je záchrana severozápadní bašty, opravují se nejdůležitější elektroinstalace a hygienické zázemí.
5) Zámek byl počátkem června otevřen pro veřejnost, má nové webové stránky http://www.zamek-cervenarecice.cz/cs/ a nově jmenovaného kastelána Vladimíra Vlčka. 6) Na letošním Slámování snad již bude možné ohlásit jedno překvapení, o které se postarali památkáři, ale o tom více až na festivalu :-)


Letošní 17. ročník Slámování podpořilo Město Červená Řečice, mediálně Hitrádio Vysočina a řada tradičních přispěvatelů. Velké poděkování patří také provozovatelům zámku - firmě NOVÝ UNIMAX družstvo, za možnost pokračování tradice Slámování.

Slámování je malý festival pro jednotlivce i rodiny s dětmi, při které návštěvníci tvoří objekty ze slámy. Dostanete drát, provázek a slámu. A všichni se celý víkend baví a hrají si za doprovodu příjemné hudby, divadla, výtvarných dílen a soutěží.

Materiál k tvorbě byl zvolen na základě logické asociace Řečice - Vysočina - Příroda – Pole – Obilí - Sláma. Sláma je tradiční a dostupný materiál. Postupem času organizátoři zjistili další užitečné vlastnosti slámy jako je trvanlivost (některé objekty jsou uschovány již několik let), lehká zpracovatelnost (pomocí provazu a drátu může každý bez rozdílu věku vyrobit objekt různých rozměrů) a mnohostranná využitelnost (dvojrozměrné exponáty, oděvní doplňky, trojrozměrné exponáty).
Prostřednictvím Slámování členové Spolku upozorňují také na špatný stav zámku. Tak získalo Slámování další rozměr.

obrázek

Více informací:http://www.slamovani.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.