Masopustní průvody rozveselí celou Vysočinu

Vloženo: 06.02.2018 14:10:55

Tenhle nejveselejší a nejbujařejší svátek roku, kdy se lidé baví, a hlavně se dobře nají, je typický také pro Vysočinu. Většina masopustních akcí připadá u nás v regionu na blížící se víkend 10. a 11. února, ale i v dalších dnech se budete moci přidat k průvodům a všeobecnému veselí.

Rozšafné skotačení se v sobotu 10. února rozmůže v Kamenici nad Lipou a v Telči. Masopustní průvod bude v Kamenici nad Lipou vycházet z nádraží v 11.00 a pokračovat městem a před radnici, kde starosta předá průvodu vládu nad městem. Zábava bude pokračovat na nádvoří místního pivovaru a chybět nebude ani soutěž o nejlepší masku. To v Telči se tradiční lidová veselice s folklorním souborem Podjavořičan odehraje na náměstí Zachariáše z Hradce. Průvod masek vyjde ve 14.00, o příjemnou atmosféru se postará hudba Antonína Kernstocka a celý program vyvrcholí „pochováním basy“. Od 10.00 dopoledních navíc město provoní vepřové hody s ochutnávkou jelit, jitrnic, čerstvého ovaru nebo tlačenky.

Masopustní jarmark pobaví v Havlíčkově Brodě v neděli 11. února. Průvod maškar vyjde přibližně ve 14.00 ze Skaut klubu v Horní ulici a pokračovat bude na Havlíčkovo náměstí. Tady si návštěvníci pochutnají na koblížcích, zabijačkových dobrotách nebo třeba medovině. Hudební doprovod zajistí Havlíčkobrodská dechovka a tradičně vystoupí folklorní soubor Kalamajka. Na pódiu to pak za všechny hříchy města „odskáče“ kobylka, ale nakonec vše dobře dopadne.

Milovníci dobré zábavy se můžou těšit ještě na tradiční masopustní úterý. To drží v Jihlavě, v Pelhřimově nebo v Humpolci.

V krajském městě vypukne 13. února v 15.00 na Masarykově náměstí. Na venkovní scéně sehrají herci Horáckého divadla Jihlava masopustní férii, děti se můžou těšit na klaunérii a chůdové divadlo. K tanci i poslechu zahraje multižánrová kapela Tygro, kombinující prvky balkánu a kleztmer s moderními žánry. Už od 10.00 dopolední budou k dostání zabíjačkové speciality od farmářů z Vysočiny, v odpoledních hodinách pak zabíjačková polévka, svařák, teplý mošt s kořením, medovina a tradiční masopustní koblihy. Masopustní průvod v čele s herci Horáckého divadla Jihlava se vydá ulicemi centra města v 16.30 za doprovodu dechového orchestru TUTTI při ZUŠ Jihlava. Rej tradičních masek Horáckého souboru písní a tanců Vysočan si můžete užít zpovzdálí nebo se se svou originální maskou zapojit.

Ve stejný den se chystá masopustní srocení masek a maškarádů v Pelhřimově. Dojde k němu na náměstí po 15.00 odpolední, půl hodinu před tím bude průvod i s koňmi vycházet od kulturního domu Máj. Jakmile dojde na náměstí, budou konšelé žádat místostarostu města o dočasné předání vlády nad Pelhřimovem. Program slibuje masopustní historické drby, starostenské pivečko, jarmark, skočnou, masopustní zvyky i zabijačkové hody a volit se bude i nejsympatičtější, nejtradičnější a nejhezčí a nejlepší dětská maska. A to by nebylo město rekordů, kdyby nebylo nějaké nej – řezník Prokeš přichystá obří několikametrovou tlačenku, na které si pošmáknou všichni přítomní. Průvod vyrazí v úterý také Humpolcem. Vyjde v 10.30 od České zemědělské akademie a přes náměstí a za doprovodu muziky dojde až do Školní ulice. Také tady budou volit nejoriginálnější masku průvodu.

Masopust označoval období od Tří králů až do Popeleční středy. Čas veselí a hodování vrcholil v poslední masopustní dny, těsně před čtyřicetidenním půstem před Velikonocemi. Protože bylo potřeba najíst se opravdu vydatně, na svátečním stole nesměly chybět koblihy, boží milosti, klobásky, slanina, pálenka a víno. Bujará zábava končila o půlnoci před Popeleční středou. Následující ráno ještě lidé naposledy pojedli mastné rohlíky nebo koblihy, oběd už byl ale přísně postní…

obrázekZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.