NOVÁ PROHLÍDKOVÁ TRASA V ZÁMKU V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU

Vloženo: 16.06.2013 15:02:13

Státní zámek v Náměšti nad Oslavou vstupuje do hlavní turistické sezóny s lákavou nabídkou. Od 1. června 2013 je veřejnosti otevřena zbrusu nová prohlídková trasa nazvaná „Apartmán hraběte Haugwitze“. Nová instalace připomíná způsob života posledních majitelů zámku Jindřicha Haugwitze a jeho manželky Alice na počátku 20. století.

Jádrem nové prohlídkové trasy je osm, veřejnosti dosud neznámých místností situovaných v přízemí jižního křídla zámku. Původně tyto pokoje sloužily k privátním účelům majitelů panství. Soukromý hraběcí apartmán je ve zvolených prostorech doložený minimálně od poslední čtvrtiny 19. století. Současná podoba sice není přesnou rekonstrukcí původního stavu, ale v největší možné míře vychází z dochovaných dobových fotografií a z písemných popisů z období před přestavbou zámku na letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše.“

Apartmán hraběte Haugwitze zahrnuje předpokoj, malou jídelnu, hudební salon, ložnici a pracovnu hraběte Jindřicha, klubový a kulečníkový salon. Zajímavostí je koupelna, do které budou moci návštěvníci nahlédnout v závěru trasy. Koupelnu nechala pro svého manžela zřídit hraběnka Alice v roce 1930 jako překvapení.

Nový prohlídkový okruh zámkem završuje zámecká knihovna s čítárnou, která byla dosud součástí první prohlídkové trasy. V knihovně honosící se nádhernou štukovou a freskovou výzdobou ve stylu manýrismu je letos mimořádně vystaveno první šestidílné vydání Bible Kralické. Tímto se zámek připojuje k letošním oslavám 400letého výročí vytištění známého jednodílného vydání tohoto spisu.

Hraběcí apartmán je zařízen podle dochovaných archivních materiálů. Autenticitu místností podtrhuje vystavený původní mobiliář, který byl uložen v zámeckém depozitáři. Prostory zdobí stolní i užitkové sklo a porcelán, množství drobnějších předmětů osobního charakteru, například psací či kuřácké náčiní, rodinné fotografie, sportovní trofeje, ale také ložní prádlo s hraběcím erbem či vybavení koupelny. K vidění je také nádherný kulečníkový stůl, který si Haugwitzové přivezli v 19. století z Ruska.

Nová prohlídková trasa je přístupná denně kromě pondělí v otevírací době zámku, tedy během června od 9:00 do 17:00 (poslední prohlídka vychází v 16:00), v červenci a srpnu od 9:00 do 18:00 (poslední prohlídka v 17:00). Plné vstupné činí 80,- Kč, snížené (děti, studenti, senioři, invalidé) 60,- Kč a zvýhodněné rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 18 let) stojí 230,- Kč.

Zdroj: Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích.

obrázek

Více informací:http://www.zamek-namest.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.