Novinky v Muzeu Vysočiny Jihlava

Vloženo: 08.04.2016 08:02:53

Přišel nejvyšší čas navštívit Muzeum Vysočiny Jihlava!

Od 1. dubna je tady k vidění výstava fotografií Vladimíra Vojíře s názvem Melancholie severu. Autor pro výstavu vybral část své arktické kolekce, která je věnována oblastem za severním polárním kruhem – Špicberkům, Lofotským ostrovům, Islandu či severnímu Norsku.
Fotografování severních polárních oblastí se Vladimír Vojíř věnuje dlouhodobě. Uspořádal bezmála čtyřicet samostatných výstav v České republice a jednu kolektivní ve Stockholmu. Jeho fotografie pořízené klasickou technikou byly také publikovány a získal za ně řadu ocenění.
Fotografie Vladimíra Vojíře z dalekého severu jsou trochu jiné než ty, které můžeme běžně vidět. Asi vás neoslní úžasnými záběry na norské fjordy, nejsou plné slunce a modré oblohy jako propagační obrázky cestovních kanceláří. Osloví však svojí poetikou, melancholií, zasněností lofotských skal, drsnou krásou islandských plání nebo přímo černobílou grafikou ušpiněných ledovcových splazů na Špicberkách.
Výstava potrvá v prostoru muzejních arkád až do 29. května.

Další výstava nese název Historická krajina Českomoravské vrchoviny Osídlení od pravěku do sklonku středověku
Výstava prezentuje výsledky dendrochronologických výzkumů, zkoumání půd Vysočiny, makrozbytkových a pylových analýz, které podávají historický botanický obraz o vývoji krajiny a také o stopách lidské činnosti v krajině, jako bylo např. rozsáhlé odlesňování během středověku.
Autoři oddílu s názvem „Pravěk“ se soustředili na výzkum jižních oblastí ČMV, kde můžeme doložit souvislé pravěké osídlení. Prezentovány jsou lokality od polohy Starý Zámek na katastru Suchohrdel u Znojma až po hradisko u Senorad (okr. Brno-venkov).
Nechybí ani významná mohylová pohřebiště – např. mohylník ze starší doby železné u Mohelna.
Výsledky archeologických výzkumů zaniklých středověkých vesnic na Jihlavsku představuje část výstavy s názvem „Středověké vesnice a jejich plužiny“. Na ni navazuje cíl s názvem feudální sídla s prezentací mapování a prospekce panských sídel – hradů, hrádků a tvrzí na Vysočině. Výstavu ukončuje oddíl zaměřený na archeologicko-přírodovědný výzkum zaniklých těžebních areálů v centrální části Českomoravské vrchoviny.
Krátkodobá expozice Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku potrvá do neděle 19. 6. 2016.

Od 1. 4. je tady také lehce usměvavá výstava pojmenovaná "Nonsens aneb smysl hledám v nesmyslu", kde si prohlédnete jen těžce uvěřitelné exponáty.

Do konce května pak v Kavárně Muzea probíhá výstava s názvem "Z kavárny odjinud", neboli soubor výtvarných prací pěti autorů, kteří se v muzejní kavárně již několik let pravidelně scházejí a na svých setkáních tvoří portréty návštěvníků i jiná dílka.

A nakonec, od 21. - 6. dubna tady bude instalována výstava "Karel IV. a jeho doba". Výstava se uskuteční k 700. výročí jeho narození ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava

Je na co se těšit!

obrázek

Více informací:http://muzeum.ji.cz/str.php?id=41&&lang=czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.