Obrazy a monotypy v Domě Gustava Mahlera

Vloženo: 20.01.2016 08:24:36
V úterý 19. ledna 2016 byla v Domě Gustava Mahlera zahájena výstava tvorby Václava Rožánka pod názvem Obrazy a monotypy. Kurátorsky výstavu zaštítí výtvarník David Bartoň, který představí dva důležité vrcholy umělcovy tvorby. Za to nejlepší, co Václav Rožánek vytvořil, bývají považovány jeho velké monotypy z 2. poloviny 70. let 20. století na jedné straně a na druhé pak obrazy malované technikou prolínání černého asfaltového laku a bílého latexu. Tyto obrazy připomenou techniku strukturální malby - informelu z 60. let 20. století, ale Rožánka více ovlivnily průmyslové struktury, které viděl celý život kolem sebe ve strojírenské továrně.
Obrazy instalované v Domě Gustava Mahlera budou přibližně z let 1970 – 1994. Tematicky je výstava zaměřena hlavně na Rožánkovy imaginární portréty, které nazýval Hlavy, v menší míře doplněné Akty a Zátišími. Výstava vzhledem k rozsahu i rozmanitosti Rožánkova díla a velikosti galerie nemůže být retrospektivou. Přesto ukáže z autorova díla to nejlepší a nejpodstatnější.
Václav Rožánek (5. 9. 1913 – 8. 5. 1994) pocházel z Písku a celý život zůstal věrný profesi strojního zámečníka. Přesto své dílo konzultoval s autory a pedagogy jako Emil Filla nebo Oldřich Smutný, který ho považoval za svého nejnadanějšího žáka. Přestože mu politická situace neumožnila příliš vystavovat, jde o velmi pilného malíře, který byl typický pro použití neobvyklých materiálů, jako latex, asfaltový lak či tiskařské barvy. Jeho díla jsou ve sbírkách Prácheňského muzea v Písku, Alšově galerii i Národní galerii v Praze.
Na výstavě bude promítán i studentský dokument režiséra Jana Bradáče pod názvem ,,Hámoty Václava Rožánka“. Prostřednictvím vzpomínek Rožánkových přátel i souputníků přiblíží film návštěvníkům malířovu osobnost a ukáže praktické užití autorových speciálních výtvarných technik (využití asfaltu či emailu).

V rámci výstavy proběhne ve středu 17. února od 17. hodin komentovaná prohlídka v podání kurátora Davida Bartoně.

Výstava se koná od 20. 1. 2016 do 5. 3. 2016 a je možné ji navštívit od út – so od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00.

obrázek

Více informací:www.mahler.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.