Odhalte tajemství přírody o Víkendu otevřených zahrad

Vloženo: 07.06.2018 13:20:29

Druhý červnový víkend bude ve znamení devátého ročníku akce Víkend otevřených zahrad. Po celé Vysočině tak můžete navštívit jindy nepřístupné zahrady nebo běžně otevřená místa plná zeleně si vychutnat v jiném světle – s průvodcem i kulturním programem. Neváhejte a vyberte si ten správný zážitek.

Tradice víkendu otevřených zahrad má kořeny ve Velké Británii (Open Garden Squares Weekend), kde se koná druhý červnový víkend. Projekt si získal popularitu i v dalších evropských zemích a od roku 2010 se úspěšně rozvíjí také u nás v Česku. 
Cílem akce je propagace významu zeleně a zahradního umění, ale také činnosti zahradních tvůrců a architektů, kteří za rostlinnými scénami a kompozicemi stojí. Díky doplňkovému programu, který si majitelé řady zahrad nebo parků pro tuto speciální příležitost chystají, je možné představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvími, která jindy bývají veřejnosti skryta. Návštěvníci mají možnost se formou komentované prohlídky dozvědět více o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě nebo parku. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji se letos přihlásilo mnoho přírodních ukázkových zahrad, které návštěvníky seznamují s tím, jak zahradničit ohleduplně vůči přírodě. Kromě běžně nebo veřejně přístupných zahrad své brány otevře řada školních i soukromých zahrad, které je možné navštívit pouze o tomto jediném víkendu v roce. 

Kam tedy do zahrad

„Z vysočinských zahrad bude v rámci Víkendu otevřených zahrad možné navštívit historickou zahradu u hradu Kámen nebo ukázkové zahrady například ve Staré Říší, v Libické Lhotce nebo arboretum v Třešti. Přírodní zahrada v Rynárci láká kromě komentovaných prohlídek na ochutnávku domácích likérů," vyjmenovává ředitel krajské příspěvkové organizace Vysočina Tourism Tomáš Čihák. Ve stejném termínu chystají podobnou akci také v sousedním Rakousku (Schaugartentage Niederösterreich). Přehled zapojených zahrad najdete na www.vikendotevrenychzahrad.cz.


Všechny zmíněné objekty a mnoho dalších mapuje a propaguje přeshraniční projekt s názvem GrünRaum, na kterém se kromě příspěvkové organizace Vysočina Tourism podílí také Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, z.s. p.o. a spolková země Dolní Rakousko.

Na webu www.dozahrad.cz tak najde ideální zahradní cíl svého výletu každý – od rodičů s dětmi, až po seniory.

obrázekZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.