Prožijte noc s netopýry na hradě Lipnice

Vloženo: 11.08.2011 00:00:00

V sobotu 13. srpna 2011 se od 20 hodin poprvé uskuteční Netopýří noc na hradě Lipnice. Akce organizovaná sdružením Zelené srdce ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) a Národním památkovým ústavem – správou hradu Lipnice je určená dětem i dospělým a seznamuje hravou formou se životem, výzkumem a ochranou netopýrů.

Od 20 hodin je pro malé i velké připravena soutěžní stezka hradem s úkoly, při kterých si vyzkouší, co všechno musí zvládnout každý netopýr.Ve 21 hodin bude následovat promítání filmu Netopýři ve tmě a zhruba ve 21:30 návštěvníky čeká setkání s netopýry „tváří v tvář“ - ukázka odchytu přímo ve sklepeních lipnického hradu, práce s ultrazvukovým detektorem zachycujícím netopýří hlasy a předvedení ochočených handicapovaných netopýrů, které si lze i pohladit“, zve Olga Růžičková ze Sdružení Zelené srdce.

Na hradě Lipnice dle údajů Prof. V. Hanáka přezimují pravidelně 4 druhy netopýrů (netopýr velký, večerní, černý a ušatý), vzácně byly nalezeny další dva druhy (netopýr dlouhouchý a severní). Netopýři se zde však zdržují i koncem léta a na podzim. „Pokud budeme mít štěstí, dočkáme se setkání například s netopýrem velkým, jehož samci mají ve sklepeních hradu rozmnožovací úkryty, kde je koncem léta navštěvují samice, aby se pářili. V širším okolí hradu byly zaznamenány i další druhy jako je netopýr vousatý, Brandtův, vodní, hvízdavý, řasnatý či rezavý. Některé z nich snad bude možné zaznamenat ultrazvukovým detektorem“, doplňuje Petra Schnitzerová z ČESON, která bude hlavní průvodkyní večera.

Evropská noc pro netopýry se koná pravidelně v srpnu a září na řadě míst po celé Evropě. Akce je určena široké veřejnosti, která má díky různorodému programu připravenému odborníky možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě.

Více informací o projektech a problematice ochrany netopýrů na www.ceson.org nebo www.sousednetopyr.cz. Bližší informace o akci na tel: 777 750 110 (Mgr. Olga Růžičková).


Více informací:http://www.hrad-lipnice.euZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.