SVATOMARTINSKÝ LAMPIONOVÝ PRŮVOD V TŘEŠTI

Vloženo: 29.10.2012 07:49:09

Podle pověsti se svátek sv. Martina oslavuje na počest biskupa Martinuse z Tours, který byl nejdříve římským vojákem. Protože se s žebrákem rozdělil o to málo, co měl, přetrhl svůj plášť a polovinu mu daroval, zjevil se mu ve snu Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít, opustil armádu a dal se na duchovní cestu. A jak to bylo s husami, které v legendě hrají také svoji roli? Vše se návštěvníci dozvědí, pokud si udělají čas a navštíví jubilejní desátý ročník Martinské jízdy městem v Třešti.

Letos přesně na den oslavy světcova svátku, v neděli 11. listopadu 2012, po půl čtvrté odpoledne, se již po desáté otevřou brány fary a sv. Martin na koni v doprovodu své družiny se vydá na cestu. Průvod můžete doprovodit každý, kdo bude mít s sebou lampión, nebo jiné světélko. V zemích, kde se svátek sv. Martina oslavuje, je pojímán jako svátek ohně a předzvěstí nadcházejících svátků Vánoc.

Historický průvod změní svoji tradiční trasu a projde ulicemi Na Hrázi, Rooseweltova, K. H. Máchy, Barvířská, Nerudova a Jungmannovou ulicí dojde až na prostranství bývalého zimního stadionu. Zde pořádající Jezdecký klub Třešť připravil doprovodný program.

Ke zhlédnutí bude scénka s předáním pláště žebrákovi, vystoupení Klubu agility Třešť se svými psími kamarády. Následovat bude bubenická show souboru Wild Sticks z Českých Budějovic, kteří budou doprovázet celý průvod městem a jistě uchvátí všechny diváky bez rozdílu věku. Program zakončí místní sdružení historického šermu Hebrix ohňovou show. Celým programem bude již tradičně provázet Jakub Škrdla, herec Horáckého divadla Jihlava. Nebudou chybět ani zlaté dukáty, které sv. Martin rozdá pro štěstí a napečené perníčky, které napekli členové třešťského jezdeckého klubu.

Nenechte si ujít v pořadí desátý příjezd sv. Martina, který nám má podle pranostiky přivézt první sníh. Na tradiční akci na netradičním místě – zimáku – vás zve Město Třešť a Jezdecký klub Třešť.


Více informací:http://www.trest.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.