Svatý Martin zvládne zavítat na celou Vysočinu

Vloženo: 07.11.2017 12:06:15

Necháme se překvapit, jestli v sobotu 11. listopadu přikryje Vysočinu sníh a sv. Martin opravdu přijede na bílém koni. Co je ale už více než jisté, že svatomartinský víkend bude na Vysočině nabitý nejrůznějšími akcemi, lampiónovými průvody i oslavami s dobrým jídlem a hudbou.

Tradiční Svatomartinské slavnosti připravují na sobotu v Třebíči. Přesně v 11.11 otevřou na Karlově náměstí Svatomartinská vína, vystoupí swingová kapela Happy Boys a na 17.00 se počítá s příjezdem sv. Martina. O hodinu a půl později se nejen Třebíčští mohou těšit na ohňostroj. Program v Třebíči plánují i v kostele sv. Martina, kde odpoledne představí život sv. Martina a večer se uskuteční varhanní koncert.

To v Jihlavě v sobotu od 12.00 ochutnáte svatomartinského víno na Jarmarku na Masarykově náměstí. Od brány Matky boží na náměstí pojede sv. Martin se svým průvodem v 17.00 a o tři čtvrtě hodiny později se můžete těšit na ohňostroj v podání rodáka z Jihlavy a mistra Jiřího Linhy.

Řada větších i menších měst a obcí spojuje svatomartinské slavnosti s lampiónovým průvodem. V Havlíčkově Brodě v sobotu od 17.00 světýlka zasvítí v průvodu kolem rybníka Hastrman. Svatomartinský lampiónový průvod projde v sobotu také Žirovnicí. V 17.00 vyjde od památníku v Žižkově ulici vedený Martinem na bílém koni, SHŠ Jindřich a dětským rytmickým orchestrem Hakuna Matata. Skončí na zámeckém nádvoří, kde bude připraveno občerstvení a možnost opékání špekáčků, zahraje Country Banda a svůj um představí šermíři.

Kamenice nad Lipou letos pořádá 4. ročník svatomartinských oslav. Lampiónový průvod vyjde v sobotu  v 17.00 z Husova náměstí a povede ho jak jinak než svatý Martin na bílém koni. Početná pouť skončí na zámeckém nádvoří, kde bude malý jarmark a občerstvení. V Počátkách na Pelhřimovsku se vydají na průvod v sobotu v 17.00 od infocentra na Palackého náměstí. V Přibyslavi půjdou s lampiony až v neděli, kdy také slibují ohňovou show. Ve stejný den si připomenou sv. Martina v Sázavě. Na cestu lesem protkanou svíčkami se vydají v 16.15 z hřiště Ve Štěnici. Už v sobotu vpodvečer ale budou zájemci ve velkém sále místního kulturního domu společně vyrábět lucerničky pro děti na průvod a péct svatomartinské rohlíčky.

Také v Třešti připravili svatomartinský program na neděli. Martinská pouť, atrakce a stánkový prodej bude hostit náměstí T. G. Masaryka, v kostele sv. Martina se uskuteční dvě bohoslužby (10.00 a 18.00) a samotný průvod vyjde v 16.30 od fary a pokračovat bude na bývalý zimní stadion. Těšit se můžete na hranou svatomartinskou legendu, na praporečníky, ohňové kejkle, zvířátka i hudebníky.

A slavit budou Martinice, které mají s Martinem společné jméno. V neděli bude od 10.30 u místní zvoničky vyhrávat kapela Ladislava Prudíka, od 11.00 se v kulturním domě uskuteční mše svatá a po jejím konci přijede sv. Martin na bílém koni se svojí družinou. Od pravého poledne pak bude na fotbalovém hřišti rytířské představení pro děti i dospělé, kteří budou mít možnost svést se na koních.

 

 

obrázekZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.