Třebíč má nový turistický cíl - Židovské muzeum - dům Seligmanna Bauera

Vloženo: 15.02.2011 00:00:00

Od čtvrtka 17. 2.2011 bude v Třebíči otevřeno nové Židovské muzeum - dům Seligmanna Bauera.

Město Třebíč před časem zakoupilo chátrající objekt bezprostředně sousedící se Zadní synagogou a následně provedlo jeho celkovou rekonstrukci. Po asi 85 letech byl mj. obnoven původní vstup na ženskou galerii, který dříve vedl právě po schodišti, jež se nachází v interiéru tohoto domu.

V přízemí domu byla zařízena moderní kuchyně se dvěma oddělenými linkami, což umožňuje přípravu košer pokrmů. Toho bude možno v budoucnosti využívat u příležitosti některých židovských svátků, kdy město plánuje zvát odborníky na přípravu židovských jídel, které pak návštěvníci budou moci ochutnat. V přízemí domu bude také umístěno ukázkové vetešnictví, jež se tam podle historických záznamů skutečně dříve nacházelo.

Na interaktivním monitoru se turisté budou moci dozvědět spoustu dalších zajímavých informací týkajících se historie Židovské čtvrti v Třebíči a také historie tohoto objektu.

V prvním patře pak bude k vidění ukázka dobového bydlení, takže si návštěvníci budou moci udělat představu, jak se žilo na přelomu 19. a 20. století.

Půdní prostor domu byl adaptován na projekční místnost, což ocení hlavně vyučující na školách, protože zde budou mít možnost prezentovat svým žákům a studentům židovskou kulturu, historii a základy judaismu. V souvislosti s tím se plánuje spolupráce s Židovskou obcí v Brně a jinými židovskými institucemi.

Otevření domu vedle Zadní synagogy je první akcí související s Benediktinským rokem, který vyvrcholí letos v srpnu Slavností tří kápí.

Text: Michal ŘídkýZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.