TŘEBÍČSKÝ OPERNÍ FESTIVAL 2014

Vloženo: 07.09.2014 20:01:07

Září již tradičně patří v Třebíči opernímu festivalu. Letos se uskuteční již osmý ročník, opět pod patronátem sólisty Vídeňské státní opery Adama Plachetky, pod uměleckým vedením dirigenta a dramaturga Romana Válka a pod záštitou starosty města Pavla Heřmana. Stěžejním projektem a dramaturgickým vrcholem festivalu bude Requiem F. X. Richtera, projekt, který vznikne v koprodukci několika tuzemských festivalů, bude natočen pro firmu Supraphon a zazní v české premiéře.

Program festivalu bude zahájen v pondělí 22. září 2014 tradiční „hudbou v ulicích“, při které se můžeme těšit na hudebníky z Třebíče, ale i z nejrůznějších koutů světa. Ještě téhož dne si mohou posluchači vychutnat takřka nebeskou harmonii v dílech duchovní vokální polyfonie, která zazní na slavnostním Zahajovacím koncertě v bazilice sv. Prokopa. Koncert je jedinečný tím, že poprvé v historii na něm společně vystoupí místní pěvecký sbor Musica animata pod vedením Karla Tomka a profesionální vokální ansámbl Czech Ensemble Baroque pod vedením Terezy Válkové.

23. září 2014 si přijdou na své nejen hudební znalci a milovníci raně barokní hudby, ale také příznivci inteligentního humoru ala Jára Cimrman. Veleúspěšná hudební revue, která vznikla ze spolupráce Tanečního souboru HRADIŠŤAN, vokálního ansámblu Societas Incognitorum a předního brněnského muzikologa, odborníka na Monteverdiovskou problematiku, PhDr. Pavla Sýkory, PhD. na základě zatím nezveřejněných nových poznatků kol působení Claudia Monteverdiho v Čechách. Že jste o ničem takovém neslyšeli? Pak se přijďte přesvědčit na vlastní oči.

Koncert třebíčských rodáků ukáže především to, že tradice Třebíče jako hudebního města je stále živá. Tentokrát bude celý koncert v režii mladého, talentovaného klavíristy, laureáta řady prestižních soutěží, Kamila Ahmadieho.

Čtvrtek bude patřit komorní soudobé opeře. Zhlédnete autorské představení Torso skladatelů Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara na barokní libreto P. Davida Kopeckého. Nebude chybět ani tradiční představení pro děti a rodiče, které nejen pobaví a potěší, ale také poučí. Originální hudebně-historický projekt A co Vy, pane kolego?! Můžete navštívit 26.9.2014 v 10:30 v kamenném sále zámku.

Největším zážitkem a stěžejním projektem celého festivalu a letošní hudební sezóny vůbec, bude uvedení Requiem F. X. Richtera, které zazní jako závěrečný koncert festivalu 9.10.2014 v bazilice sv. Prokopa. Richterovo Requiem znovuobjeví pro české země Czech Ensemble Baroque ve velkém mezinárodním projektu, na kterém se podílí několik tuzemských festivalů a který zahrnuje uvedení díla v Holešově, Brně, Třebíči a v sezóně 2015 také ve Strasbourgu, pro jehož slavnou katedrálu bylo requiem zkomponováno. U nás zazní v české novodobé premiéře.

Patronem festivalu je také letos sólista vídeňské státní opery a host Královské opery Covent garden London Adam Plachetka.

I letos zaujímá přední místo v dramaturgii festivalu hudba období baroka a klasicismu, interpretovaná v souladu s nejmodernějšími světovými trendy, tedy na dobové nástroje a ve stylovém pojetí. Uměleckým garantem festivalu je renomovaný soubor Czech Ensemble Baroque, největší ansámbl specializující se na autentickou interpretaci v ČR s dirigentem Romanem Válkem.

Po sedmi letech se Třebíčský operní festival stal tradiční součástí kulturního obrazu města Třebíče. Dramaturgicky se organizátoři snaží najít cestu mezi zábavou, odpočinkem a hlubším poselstvím, které můžou hudební díla dnešnímu světu předat. Obvyklá přehlídka koncertů a představení je obohacena o možnost aktivní účasti pro amatérské hudební spolky a studenty i učitele hudby v rámci workshopů interpretace staré hudby.

Věříme, že po úspěších minulých ročníků bude publikum v Třebíči nadšeno zejména Richterovým Requiem, ale samozřejmě také všemi dalšími koncerty a akcemi festivalu.


Více informací:http://www.tof.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.