V Alternátoru byla zahájena výstava „Veterány z Boroviny“

Vloženo: 01.12.2017 10:56:04

Návštěvníci Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči-Borovině mohou ode dneška navštívit novou výstavu „Veterány z Boroviny“. Věnuje se historii bývalé obuvnické továrny, v němž Alternátor sídlí, a to z netradičního pohledu – zabývá se automobily, které továrna užívala, nechybějí ale ani fotografie řidičů, autobusů anebo i nehod.

Výstava sestává z pěti desítek fotografických zvětšenin, které jsou doplněny informacemi. Začíná už rodem Budischowských, který továrnu v Borovině založil v roce 1842. Právě Budischowští v roce 1908 zakoupili vůbec první automobil na Třebíčsku. Ten návštěvníci mohou na snímcích také vidět, stejně jako vozy z Baťovy éry, největší část výstavy je však věnována éře mezi roky 1950 až 1990, kdy v areálu sídlil podnik ZGK-BOPO. Tuto část ocení i pamětníci, protože na snímcích najdou své známé, kteří v borovinském autoparku pracovali. Na jedné fotografii je i otec herce Jiřího Pechy pan František Pecha, který v borovinské čtvrti bydlel a v továrně pracoval jako vedoucí dopravy.

Výstavu doplňují také tři historické automobily Tatra 603, Tatra 613 a Škoda Felicia Super. Pro výstavu je zapůjčil sběratel veteránů a zároveň majitel Alternátoru Richard Horký, který doplnil, že například vystavená „šestsettrojka“ patřila přímo řediteli Tatry Kopřivnice, později jezdila v Belgii a nakonec se vrátila zpět do Československa. Návštěvníci u těchto vozidel najdou informace o jejich výrobě či technické údaje – obě tatrovky mají za okénkem navíc jako bonus někdejší Rudé právo. To má připomínat dobu, která je s těmito vozy neodmyslitelně spjata, a zároveň evokovat situaci, kdy řidič dovezl funkcionáře na schůzi a dlouhou chvíli si krátil čtením novin. Návštěvníci si tak za okénkem Tatry 603 mohou přečíst palcové titulky o tom, že armádní generál Ludvík Svoboda byl zvolen československým prezidentem, zatímco noviny v Tatře 613 nesou datum pondělí 20. listopadu 1989 a odsuzují páteční „provokace“ studentů v Praze.

Na zahájení výstavy „Veterány z Boroviny“ přijali pozvání i dva bývalí řidiči podniku ZGK-BOPO, pánové Josef Smíšek a Zdeněk Koiš. Právě pan Koiš jezdil pro vedení závodů s naprosto stejným typem Tatry 613, jaká je v Alternátoru nyní vystavená. Nyní se mohl po několika desítkách let posadit opět za její volant.

 

Výstavu lze navštívit do března 2018. Tatra 603 a první čtyři panely s fotografiemi jsou umístěny ve foyer Alternátoru, zbylá dvě auta a ostatní fotografie najdou návštěvníci uvnitř expozice. Vstup na tuto část výstavy je zahrnut v ceně vstupenky do expozice.

obrázek

Více informací:www.alternator.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.