V Dolních Vilémovicích byla odhalena busta Jana Kubiše

Vloženo: 26.10.2015 13:58:36

foto: Milan Krčmář

Nejslavnějšímu rodákovi Janu Kubišovi a dalším obětem okupace je věnovaná stálá expozice, která se nachází v domě, kde Jan Kubiš žil. Vcelku poklidný život obce přerušily události spojené s atentátem na zastupujícího říšského protektora, šéfa hlavního říšského bezpečnostního úřadu, SS-obergruppenfuhrera a generála policie Reinharda Heydricha. Zlom nastal v okamžiku, kdy fašisté zjistili, že muž, který 27. května 1942 v 10.31 hodin v Praze vrhl na Heydrichovo auto granát, byl rodák z Dolních Vilémovic Jan Kubiš.

Spolu s přítelem Jozefem Gabčíkem tvořili skupinu Anthropoid, která byla vysazena v noci z 28. na 29. prosince 1941 asi 20 km východně od Prahy. Úkolem skupiny byl atentát na R. Heydricha. Po pěti měsících příprav byl atentát za pomoci dalších parašutistů z jiných skupin proveden. Po selhání Gabčíkova samopalu uskutečnil rozsudek nad R. Heydrichem Jan Kubiš.

Jan Kubiš se svými spolubojovníky padl 18. 6. 1942 v chrámu Cyrila a Metoděje v Praze. V Dolních Vilémovicích bylo možné navštívit expozici již od roku 2013, ale teprve teď bylo muzeum doplněno o nově objevené artefakty a byla dokončena Kubišova busta, kterou najdete přímo před Kubišovým domkem. Součástí expozic je například i jízdní kolo z první republiky, které bylo nalezeno v Kubišově domě a na kterém pravděpodobně Jan Kubiš jezdil. Jsou zde panely mapující vztahy v Kubišově rodině, vystavena je osobní korespondence, vysvědčení, osobní průkazy a další unikátní věci ze života Jana Kubiše.

V jedné z místností je expozice zabývající se Kubišovou vojenskou kariérou. Najdete zde samopal stengun, ukázku bomby či části padáku, vojenskou uniformu Kubišova kamaráda Václava Málka a věci které gestapo objevilo po bitvě v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze. V multimediálních vitrínách jsou k vidění i poprvé zveřejněné fotografie nebo videa z Kubišova pobytu v Anglii.

Termín 24. října nebyl pro otevření muzea a odhalení busty vybrán náhodně. V tento den v roce 1942 nacisté popravili spolupracovníky československých parašutistů. Rekonstrukce domku vyšla na 3,5 milionu korun, přičemž 3 miliony se získaly ze dvou veřejných sbírek.

obrázekZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.