V ZADNÍ SYNAGOZE V TŘEBÍČI BUDEME SLAVIT CHANUKU

Vloženo: 27.11.2013 20:27:17

V neděli 8. prosince 2013 se do třebíčské Židovské čtvrti opět po roce vrátí židovský svátek Chanuka. V Zadní synagoze a přilehlém Domě Seligmanna Bauera bude po celý den probíhat bohatý program pro malé i velké návštěvníky.

Na dopoledne od 10 hodin si divadelní soubor Ampulka připravil novou strašidelnou pohádku Čertův mlýn. Po pohádce bude na všechny malé diváky čekat medvídek Ben a jeho tvořivé dílničky. Děti si budou moci pod dohledem zkušených pracovnic informačního centra a za doprovodu chanukových písniček vyrobit chanukové svícny z papíru, podložky pod hrníčky, magnetky s hebrejskou abecedou či si zahrát drejdl a jiné hry.

Dospělí si mohou vychutnat sváteční prohlídky Zadní synagogy, které všem zájemcům přiblíží nejen historii svátku, ale také s ním spojené zvyklosti či tradiční pokrmy. Třešničkou na pomyslném chanukovém dortu bude odpolední povídání se spisovatelkou a psychoterapeutkou Zuzanou Peterovou o tom, jak slaví Chanuku u ní doma. Zuzana Peterová se v Třebíči objevila letos už podruhé, v létě si mohli její přednášku o židovském rodinném životě vychutnat návštěvníci festivalu židovské kultury Šamajim.

Svátek Chanuka, který Židé slaví každoročně v prosinci nebo na přelomu listopadu a prosince po dobu osmi dní, připomíná znovuzasvěcení jeruzalémského Chrámu po tzv. Makabejském povstání v roce 165 před naším letopočtem. V češtině se svátku říká také Svátek světel. Tento název odráží jednu z událostí související se znovuzískáním Chrámu, kdy byl po jeho znovudobytí objeven džbánek s olejem, který měl vystačit pro chrámový svícen po jeden den, místo toho však olej zázračně vydržel hořet celých osm dní.

Během svátku Židé doma každý den po západu slunce zapalují chanukové svícny a děti hrají drejdl, hru fungující na principu káči. Zázrak s olejem si připomínají i jídlem – mezi tradiční chanukové pokrmy patří koblížky či tzv. latkes, bramborové placky pečené na oleji.

obrázek

Více informací:http://www.mkstrebic.czZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.