Vysočina se rozzáří na první adventní víkend

Vloženo: 01.12.2017 12:53:14

Vánoční stromy na náměstích po celé Vysočině se rozzáří už tento víkend. Města, kulturní i jiné neziskové organizace připravily na první adventní víkend nejrůznější akce. Těšit se můžete na svařák, vystoupení dětí, pěveckých souborů a hudebních skupin, na vánoční trhy i na čerty v jihlavském podzemí. Určitě je z čeho vybírat, proto neváhejte a inspirujte se naším malý přehledem.

V Havlíčkově Brodě rozsvítí vánoční strom a výzdobu města v neděli 3. prosince v 17.00, v Chotěboři můžete zavítat na Staročeské Vánoce u kašny ve stejný den, jen začátek připadá už na 15.30. To v jihlavském podzemí se ode dneška rojí všichni čerti. Peklo tady potrvá ode dneška (1. prosince) až do 3. prosince, kdy budou probíhat prohlídky spojené s vystoupením čertů, Mikuláše a anděla. Mikuláše budou mít v předstihu také v Telči. Už dnes (1. prosince) ho najdete na náměstí Zachariáše z Hradce, kde budou děti zpívat u stromečku, nakoupíte na vánočním trhu a zazpíváte si i koledy. Adventní jarmark pak můžete navštívit zítra na nádvoří zámku v Telči.

V Jihlavě se rozsvícení velkého vánočního stromu a vánoční výzdoby města uskuteční v neděli na Masarykově náměstí od 16.00. Těšit se můžete na skupinu VOXEL a na koncert Petra Kotvalda. V Třešti zahájí advent v neděli 3. prosince na Náměstí T. G. Masaryka od 17.00 a den dříve – v sobotu od 16.00 přivítají advent také v Polné na Husově náměstí.

Nabitá vánoční odpoledne nebudou chybět ani na Pelhřimovsku. V Počátkách se v sobotu 2. prosince uskuteční Vánoční trhy a v neděli tady rozsvítí vánoční strom, v Kamenici nad Lipou přivítají v sobotu Čertovský rej a také poběží Mikulášský běh, v Žirovnici v neděli organizují Vánoce na zámku a v Pelhřimově rozsvítí vánoční strom na Masarykově náměstí v 17.00.

Zajímavý víkend nás čeká také na Třebíčsku. Pod vánočním stromem se sejdou lidé v Náměšti nad Oslavou v sobotu 2. prosince, z Jemnice nebo Moravských Budějovic můžete vyrazit výletním mikulášským vlakem, v Jaroměřicích nad Rokytnou rozsvítí strom v neděli 3. prosince v 17.00 a ve stejný čas zazáří očka dětem také v Jemnici.

Na Mikuláše čekají také v centru Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Po celý sobotní den tam bude možné nasát předvánoční atmosféru, setkat se s čerty nebo si vyrobit vánoční dekoraci. Také v Pohádkové vesničce ve Sněžném na Žďársku se těší na Mikuláše, který přijde už v sobotu 2. prosince. Advent pak přivítají ve Žďáře nad Sázavou na náměstí Republiky v 16.00, v neděli se u stromečku sejdou také ve Velkém Meziříčí a Adventní dobročinný jarmark chystají na neděli v Novém Městě na Moravě, v Evangelickém kostele a parku.

 

Přehled akcí:

Havlíčkobrodsko

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a výzdoby města

3. prosince, Havlíčkovo náměstí, Havlíčkův Brod, od 16.30

Vystoupí pěvecký sbor Oříšek ze ZŠ V Sadech pod vedením Jana Kletečky a od 17.00 dojde k rozsvícení stromu a výzdoby města.

 

Staročeské Vánoce u kašny

3. prosince, nám. T. G. Masaryka, Chotěboř, od 15.30

Program vyvrcholí rozsvícením vánočního stromu. Více na www.cekus.eu.

 

Jihlavsko

Peklo v jihlavském podzemí

1.–3. prosince, jihlavské podzemí, Jihlava

I letos se otevře jihlavské podzemí v podobě pekla. Od 1. do 3. prosince proběhnou prohlídky podzemí spojené s vystoupením čertů, Mikuláše, anděla a zlobivých dětí uvězněných v pekelné kobce. Rezervaci je možné provést na www.jihlava.cz. V pátek budou prohlídky vždy po půl hodině od 16.00 do 18.00. V sobotu a v neděli odstartují v 10.00 a po půl hodině budou pokračovat do 11.00, a od 14.00 v sobotu až do 17.00 a v neděli do 16.30.

 

Mikuláš v Telči

1. prosince, náměstí Zachariáše z Hradce, 13.00-17.00

Vánoční trh, vánoční koledy, zpívání dětí u stromečku, čertování a peklo v Domě dětí a mládeže, příchod Mikuláše s družinou a rozsvícení vánočního stromu a vánočního osvětlení města

Předvánoční jarmark

1. prosince, Evangelické fara, Vrchlického 1, Jihlava

Prodejní výstava výrobků klientů z chráněných dílen Diakonie ČCE, fair trade zboží atd.

 Mikulášovy rybí (… a jiné) hody

2. a 3. prosince, Hybrálec

Tradiční vánoční výstava v roubence a její 9. ročník. Uskuteční se za každého počasí. 

Čas Vánoc

2. prosince, DIOD Jihlava, od 18.00

Přichází kouzelný čas plný dětských tajných přání. Advent. Nalaďte se na vánoční notu s malými tanečníky a zpěváčky z jihlavského Dřeváčku. Jako hosté vystoupí DFS Jitřenka z Českého Krumlova. Každého diváka čeká malá pozornost. Akce je finančně podpořena statutárním městem Jihlava.

Pořádá Dětský folklorní soubor Dřeváček.

Adventní jarmark Sdílení

2. prosince, nádvoří státního zámku, Telč, 13.00-17.00

Řemeslný trh, tvořivé dílny, rukodělné výrobky, občerstvení. V Zámecké galerii bude zpřístupněna Výstava „Pyšná princezna“.

www.sdileni-telc.cz, www.zamek-telc.cz

Zahájení adventního času

2. prosince, Husovo náměstí, Polná, od 16.00

Koledy před radnicí v podání Havlíčkobrodské dechovky, otevření vánoční výstavy a od 17.00 hudební program na pódiu, příjezd Nebeského pošťáka se schránkou na dopisy Ježíškovi, betlémský průvod, ohňostroj, bohaté občerstvení atd.

Adventní dílny

2.–3. prosince, vzdělávací centrum PodpoVRCH, Jihlava, 10.00-15.00

Předvánoční rukodělné tvoření ve vzdělávacím centru PodpoVRCH. V neděli v 15.00 hodin slavnostní rozsvícení vánočního stromu spojené s kulturním programem. Sledujte www.zoojihlava.cz.

První adventní neděle na náměstí v Jihlavě

3. prosince, Masarykovo náměstí, od 16.00

Rozsvícení velkého vánočního stromu a vánoční výzdoby města. Od 16.00 animační program pro děti s Milanem Řezníčkem, dále skupina VOXEL, v 16.45 rozsvícení vánoční výzdoby a od 17.00 koncert Petra Kotvalda. Pro zahřáí svařák, medovina, punč a nechybět nebudou ani andělé v nadživotní velikosti a ukázka kovářské práce.

Zahájení adventu

3. prosince, Náměstí T. G. Masaryka, Třešť, od 17.00

Slavnostní zahájení adventního času a rozsvícení vánoční výzdoby města. Vystoupí žáci ZUŠ Třešť a pěvecký sbor Cantare.

Vánoční jarmark v Jihlavě

3.23. prosince, Masarykovo náměstí, denně od 9.00

Vánoční zboží, občerstvení, svařák, medovina, punč, jmelí. Vybrané dny se odpoledne uskuteční kulturní program v podobě hudebních i divadelních vystoupení. Více o programu na www.visitjihlava.eu.

 

Pelhřimovsko

Vánoční trhy

2. prosince, Sokolovna, Počátky, od 8.00 do 12.00

 

Čertovský rej

2. prosince, nám. Čsl. armády, Kamenice nad Lipou, od 17.00

Až se setmí, přiletí na kamenické náměstí rej čertů a čertic. Ti, kteří najdou odvahu, si mohou zatancovat s čerty a čerticemi, ti méně odvážní se mohou jen dívat. Nebude samozřejmě  chybět Mikuláš s Andělem, kteří budou na čerty a čertice dohlížet.

Mikulášský běh

2. prosince, sportovní hala TJ Slovan, Kamenice nad Lipou, od 10.00

První prosincová sobota patří v Kamenici nad Lipou několik let Mikulášskému běhu. Prezentace soutěžících a start závodu se uskuteční před sportovní halou. Pro předškolní děti, žáky, dorostence, ženy a muže jsou připraveny tratě od 60 m do 4 km. Odvážnější běžci mohou absolvovat dva okruhy po parkových cestách a běžet tak celkem 8 km. Pro nejlepší závodníky jsou připraveny poháry, věcné ceny a pro děti balíčky.

Vánoce na zámku

3. prosince, zámek Žirovnice, 14.00–17.00

Vánočně vyzdobené expozice zámku a rozmanitý kulturní program: Brass Quintet, Divadýlkou Kuba a pohádka Návštěva v pekle, výsledky projektu Děti za kulturou a kultura za dětmi, losování cen, vánoční trh i občerstvení. Od 17.00 pak na Havlíčkově náměstí rozsvítí vánoční strom s Ariettou ZUŠ Žirovnice.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

3. prosince, Masarykovo náměstí, Pelhřimov, 17.00

www.kulturape.cz

Slavnostní rozsvícení vánočního stromečku s příchodem Mikuláše

3. prosince, Palackého náměstí, Počátky, od 15.30

Čertovské občerstvení zajištěno. Jen si s sebou nezapomeňte vzít hodné, ale hlavně zlobivé děti.

 

Třebíčsko

Pod vánočním stromem

2. prosince, Masarykovo náměstí Náměšť nad Oslavou, 15.30-18.00

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se uskuteční na Masarykově náměstí. Můžete se těšit na živý betlém, zpívání koled, vánoční tržiště a voňavé občerstvení. Velmi oblíbené bývá na akci ilustrace pekla a nebe, kam se děti s rodiči mohou podívat.

Jízda výletního vlaku - mikulášský vlak do Třebelovic

2. prosince, vlakové nádraží Jemnice

Z Jemnice odjíždí výletní vlak v 14.00, z Moravských Budějovic v 14.05.

Rozsvícení vánočního stromu

3. prosince, náměstí Míru, Jaroměřice nad Rokytnou, začátek v 17.00

Rozsvícení vánočního stromu a odhalení betlému

3. prosince, prostranství před budovou podnikatelského inkubátoru, před TIC, od 17.00

Vystoupí dětí z MŠ Jemnice, budou se zpívat koledy a vyrábět vánoční ozdoby.

 

Žďársko

Mikuláš a Vánoce na Edenu

2. prosince, Centrum Eden, Bystřice nad Pernštejnem

Přijďte si užít předvánoční čas a na chvíli zapomeňte na každodenní shon. Po celý sobotní den budete moci nasávat předvánoční atmosféru ve vyzdobeném centru Eden.

Ve sklepeních najdete čerty, kteří postraší zlobivé děti. V zámečku se zabydlí Mikuláš s anděly. Hodné děti dostanou dárečky, výměnou za písničku nebo básničku. Po celý den budou probíhat rukodělné dílničky, kde se naučíte vytvářet vánoční dekoraci, nebo si vyrobíte nějaký ten dáreček, pro své blízké.

 

Tradiční Mikuláš v Pohádkové vesničce

2. prosince, Podlesí u Sněžného, 12.00-16.30

Přijďte se podívat jak se čertům na Podlesíčku daří a jak u nás andělé s Mikulášem hospodaří.

 

Přivítání Adventu s rozsvícením vánočního stromu

3. prosince, náměstí Republiky, Žďár nad Sázavou, od 16.00

 

Rozsvícení vánoční výzdoby

3. prosince, kostel sv. Mikuláše, Jupiter club, náměstí, Velké Meziříčí, 10.30-17.30

V 10.00 děti uvidí ve velkém sále Jupiter clubu divadelní pohádku Putování za vánoční hvězdou, od 15.00 budou ve farním sále zdobit mikulášské perníky a od 16.45 začne na náměstí kulturní program, který vyvrcholí rozsvícením vánočního stromu.

 

Adventní dobročinný jarmark

3. prosince, Evangelický kostel a park, Nové Město na Moravě, 14.00-17.00

 

Stánky neziskových organizací – fairtrade zboží – dětská tržnice – rukodělné výrobky – adventní i vánoční dekorace a dobroty – punč pro děti i dospělé – horké polévky – projekt „Krabice od bot“ – sbírka vánočních dárků pro děti.

 

Foto:

Rozsvícení stromečku, Havlíčkův Brod

obrázekZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.