Výstava Kraslice Drahoslavy Horké v Horáckém muzeu

Vloženo: 20.03.2018 13:06:19

Jedinečnou výstavu si můžete prohlédnout v Horáckém muzeum v Novém Městě na Moravě do 8. dubna. 

Autorkou této soukromé sbírky je Drahoslava Horká, rodačka z Nového Města na Moravě, žijící v Pohledci u Nového Města. Již od malička zkoušela přijít na tajemství ručních prací, které se snažila sama naučit v průběhu svého života. Snaží se neustále zdokonalovat. V mládí jí učarovaly obrázky Josefa Lady a svoji první kraslici namalovala v pěti letech. Svým dětem se snažila ušít košilky, uháčkovat soupravičky, uplést, co se dá. Vyšít dekoraci do kredence, ubrusy nebo halenku. Vyrobit dětem ozdoby na stromeček i hračky. Postoupila k přírodním dekoracím ze šišek, proutí, slámy, sena, juty, provázků, kořením, ale i z betonu. Ženicha a nevěstu na láhvi od šampusu, drátkované stromy, malované svatební stromy i květinovou výzdobu. Žádné technice se nebrání.

Sbírka kraslic vznikla v průběhu posledních 30 let. Všechny jsou vyrobené rukama autorky. Vyjímku tvoří pouze vejce dřevěná, skleněná a keramická, která jsou autorkou pouze dozdobena. Náměty jsou posbírané z knih, výstav, časopisů, ale i z přírody nebo záclon, upravené do vlastní podoby.

Záměrem autorky je ukázat nepřebernou škálu technik, které lze na kraslice použít. Vybere si každý dle svého vkusu, od tradičních až po ty moderní. Autorka kraslice nesbírá, ale sama vytváří. Nejdříve se musí s danou technikou seznámit, sehnat materiál, následně proběhnou zkoušky a výsledek musí posoudit každý sám. Autorka předesílá, že nemá žádnou uměleckou školu a věří, že drobné chyby jí budou odpuštěny. Všechny dekorace, které výstavu provází, jsou také dílem autorky. Cílem bylo soustředit na jednom místě co nejvíce kraslic, aby si každý vybral. Mohou zárveň sloužit jako vzory pro dětskou fantazii a tvořivost ve školách a různých dílnách. Sbírka ke dnešnímu dni čítá 1611 kraslic a do budoucna ji chce autorka zdvojnásobit.  

obrázek

Více informací:https://hm.nmnm.cz/Zpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.