Výstava Století na lyžích

Vloženo: 08.01.2018 10:48:32

V Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě byla slavnostně zahájena výstava Století na lyžích s podtitulem Lyžařská móda a výbava v minulém století.

Předcházely jí mnohaměsíční přípravy. Předměty spojené s lyžováním jsou důležitou součástí sbírek Horáckého muzea, a protože muzeum plánuje v budoucnu zmodernizovat svou lyžařskou a sportovní expozici, spojilo přípravy výstavy s rozšířením sbírek právě pro tuto expozici.

Na výzvu v novinách zareagovalo přibližně 80 lidí, kteří od prázdnin až téměř do zahájení výstavy přinášeli do muzea předměty spojené s lyžováním. Velká část předmětů byla muzeu darována, některé pro svou velkou osobní hodnotu po výstavě muzeum vrátí majitelům. Sbírky tak budou rozšířeny o stovky předmětů, především lyží, hůlek, lyžařské obuvi, kusů oblečení, doplňků a fotografií.

Výstava mapuje maximum, co bylo možné vystavit k představení podoby lyžařů od figuríny nejstarší lyžařky z 90. let 19. století až po nejmladší exponát, kterým je kombinéza závodnice Kateřiny Neumannové. Výstava na 41 pánských, dámských i dětských figurínách představuje vývoj lyžařské módy v průběhu celého století. Prezentováni jsou nejen lyžaři-běžkaři, ale i lyžaři-sjezdaři a návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout i skokana na lyžích. Přestože se výstava věnuje převážně podobě lyžující veřejnosti, jsou zde představení i závodníci.

Výstavu dokreslují i krátké dokumentární filmy s lyžařskou tematikou, nejstarší film zachycuje skoky na lyžích v Novém Městě na Moravě v r. 1950 a nejmladší film představuje novoměstský Světový pohár v lyžování z r. 1989. Návštěvníci (především děti) se pak mohou vyřádit ve fotokoutku, kde si lze vyzkoušet starší lyžařské oblečení i výstroj. Děti si také mohou vyrobit a vymalovat lyžaře z papíru.

Výstava je k vidění v Horáckém muzeu do konce února 2018.

obrázek

Více informací:https://hm.nmnm.cz/Zpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.