Žďárské muzeum uvedlo výstavu věnovanou stému výročí vzniku Československa

Vloženo: 26.01.2018 12:12:18

Velká válka očima Antonína Kurky 

Není zcela běžné, aby se dochovaly fotografie o pluku z doby první světové války v takovém množství (500 ks). V případě jihlavského pluku (pěší pluk č. 81), kam rukovali muži z okresů Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou, se tak stalo. Zásluhou Radka Kurky, vnuka fotografa Antonína Kurky, byly tyto snímky zpřístupněny.

Výstava obsahuje 250 fotografií z  let 1915-1918, jednak z ruské fronty a italské fronty. Nechybí ani pár snímků z Jihlavy, odkud odjížděli vojáci na světové bojiště, ani z Vladivostoku, kde se Antonín Kurka (dále A. Kurka) ocitl v roce 1919, kdy se začaly ruské legie vracet do vlasti.

Na fotografiích rakouského poddůstojníka A. Kurky (šikovatel) jsou především záběry, ani ne tak ze zákopů, jako spíše ze života vojáků, u nichž nebylo jisté, jestli budou ještě zítra naživu. Vždyť jen ze Žďáru zahynul ve velké válce každý desátý povolaný branec. Co fotografie ukazují? Jak jedli, jak trávili volný čas. Jak vypadala zařízení jako odvšívárna nebo polní kuchyň. To vše bude k vidění.

Unikátní jsou nepochybně záběry krajiny z italských Alp nebo Haliče (západní Ukrajina). Mnoho staveb jako byly paláce, chrámy nebo chalupy či chatrče již nestojí, neboť podlehly zkáze během bouřlivých událostí 20. století (občanská válka, polonizace, sovětizace, válečná kampaně v letech 1941 a 1944, mezietnické konflikty, pogromy, razie proti partyzánům). K vidění jsou i zbraně velké války, jako je možďíř s ráží 308 mm zvaný „Štíhlá Ema“, který vrhal projektily o váze 300 kg do vzdálenosti až 12 km, nebo dělostřelecký tahač „Goliáš“.

Velmi důležité jsou snímky konkrétních vojáků sloužících v pluku. Z nich někteří mohou být předky nynějších obyvatel z okresů Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Je možné, že právě Vy objevíte dosud neznámý snímek Vašeho předka, který bojoval na frontě v řadách pěšího pluku č. 81. Na výstavě je zachyceno několik set vyfocených postav. Na předchozí výstavě v Jihlavě se podařilo takhle několik osob najít.

Výstavu doprovázejí trojrozměrné předměty zapůjčené Radkem Kurkou, Zdeňkem Pruknerem, Vítem Bohumilem Homolkou, Milanem Mynářem, Horáckým muzeem v Novém Městě na Moravě, Městským muzeem v Bystřici nad Pernštejnem a Muzeem Vysočiny v Jihlavě. Jak vypadala uniforma, zbraně, předměty denní potřeby, fotografické přístroje A. Kurky, identifikační známka, ešus nebo hrací karty – to vše bude k vidění.

Na podzim 1919 s ocitl A. Kurka ve Vladivostoku. Ještě rok po skončení velké války se ruští legionáři zdržovali na Sibiři, protože jich bylo zapotřebí. Bez nich by Rudá armáda pronikla do Vladivostoku již minimálně o rok dřív. Tím se dostáváme k tématu legií a vzniku republiky. Islavná tradice legií je na výstavě připomenuta. Při té příležitosti jsou vystaveny předměty francouzského legionáře Bohumila Mareše, který začínal ve slavné rotě Nazdar.

Vraťme se k A. Kurkovi, který se vracel s jedním transportem do vlasti. Při tom absolvoval cestu kolem světa, navštívil Čínu, Japonsko, odkud si přinesl řadu na výstavě vystavených suvenýrů (např. čínské botičky na podvázané nohy žen nebo japonské hedvábné sako haori (součást mužského kimona). Dále navštívil Indii, Cejlon nebo Suez. Anabáze skončila v Terstu.

Problematikou 81. pluku se v posledních letech zabýval Radim Kapavík ze společnosti Signum belli 1914. Podrobně se věnoval i jednotlivým příslušníkům pluku a bude vědět nebo poradí, jaký byl jejich osud (zranění, padlí nezvěstní) Část dat je dostupná na internetu (např. Databáze seznamu ztrát IR 81). Ve čtvrtek 22. února (předběžný čas 16.00 hod.) bude o osudech jihlavského pluku vyprávět výše uvedený badatel. Zmíní se rovněž o bojích mezi plukem a českými legionáři. Přednáška se bude konat v budově Moučkova domu.

Výše uvedená výstava potrvá do 18. března. S výjimkou pondělí bude v muzeu otevřeno každý den.

obrázek

Více informací:http://www.muzeumzdar.cz/Zpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.