Židovské osobnosti, tradice judaismu i holocaust – nový cyklus přenášek v Třebíči

Vloženo: 16.02.2012 00:00:00

Městské kulturní středisko Třebíč připravilo pro zájemce o židovskou kulturu nový přednáškový cyklus Řada vynikajících přednášejících a lektorů nabídne posluchačům témata zaměřená na judaismus, holocaust, zajímavé historické události a v neposlední řadě také méně známé informace o význačných židovských osobnostech. Přednášky se budou konat ve Vzdělávacím centru Zadní synagogy v Třebíči a na první z přednášek se můžete těšit již v úterý 21. února od 18 hodin.
Více informací na http://www.mkstrebic.cz/nov.html, e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz, tel.: 568 610 023.

Termíny a data přenášek:

Úterý 21. února 2012 hodin
Ženy v judaismu a v Izraeli
Paní Hana Mayerová pohovoří o zažitých představách a předsudcích o židovských ženách. Stranou nezůstane ani současný feminismus. Paní Mayerová žije se svým manželem rabínem v Haifě v Izraeli.

Pátek 9. března 2012 v 18 hodin
Babij Jar – ohlas tragédie v rukou Jevtušenkových a Šostakovičových
Vynikající muzikolog a hudebník Mgr. Jan Špaček přiblíží události září 1941, kdy došlo v Kyjevě k jednomu z největších masakrů druhé světové války. Při tragédii, o níž se celých dvacet let mlčeno, zahynulo během 2 dnů 33 771 židovských obyvatel.

Neděle 18. března 2012 v 16.30 hodin
Purimové příběhy nejen z Persie – přednáška rabína Židovské obce Brno, Šlomo Kučery
Záchrana Židů před Hamanovými úklady byla důvodem ustanovení svátku Purim jako připomínky a poděkování Bohu za péči, kterou nám věnuje a za zázraky, které kvůli nám činí. Nejen tehdy ve starobylé Persii, ale také za všechny další zázraky. A že jich za ta staletí bylo! Některé zapůsobily tak silně, že se na jejich památku slaví v dané obci či rodině obecní či rodinný "purim". Stojí za to si tyto příběhy připomenout.

Čtvrtek 26. dubna v 18 hodin
Stolpersteine – pamětní kameny
Zajímavá přednáška Borise Baraka Selingera na téma pamětních kamenů – stolpersteinů. Stolpersteine je složenina německých slov stolpern (klopýtnout, zakopnout) a stein (kámen). Název vyjadřuje sílu příběhu, která se za každým z kamenů skrývá. Proč musíme tyto pamětní kameny pokládat? Kde tato idea vznikla a kdo s myšlenkou umísťování „stolpersteine“ přišel? Můžou být kameny i v ulicích Třebíče? Přednáška se koná při příležitosti Dne vzpomínání na oběti holocaustu – JOM HA-ŠOA.

Čtvrtek 17. května v 18 hodin
V předvečer tragédie. Příprava deportační fáze šoa - holocaustu
Lektorka Židovského muzea v Praze Mgr. Táňa Klementová posluchače seznámí s událostmi v říjnu roku 1941, kdy kulminovaly plány na hromadné transporty protektorátních Židů. Plány a opatření, jejichž následné provedení posunulo nacistickou snahu o "konečné řešení židovské otázky" do jejího tragického vyústění. Přednáška se uskuteční v rámci vzpomínkové akce a je věnována 70. výročí květnových transportů z Třebíče.

Úterý 12. června v 18 hodin
Albert Einstein, přednáška prof. RNDr. Jana Novotného, CSc
Albert Einstein - osobnost jednotná a protikladná. I na počátku 21. století vzbuzuje vědecké dílo Alberta Einsteina živý a stále aktuální zájem, k němuž se připojuje zájem o jeho životní osudy a filozofické a politické názory.


Více informací:http://www.visittrebic.euZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.