ZÁMEK V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU BUDE HOSTIT SETKÁNÍ 6

Vloženo: 26.06.2013 08:12:31

Mezinárodní setkání uměleckých kovářů a tvůrců kované, lité a kombinované plastiky s názvem „SETKÁNÍ 6“ se opět po dvou letech uskuteční na zámku v Náměšti nad Oslavou v sobotu 29. června 2013. Podtitul letošního již šestého ročníku zní "Setkání generací, aneb Umění jako rodinná anamnéza." Výstava uměleckých děl potrvá od 29. června do 18. srpna 2013.

Vernisáž se uskuteční v sobotu 29. června 2013 odpoledne v zámeckém parku a následně v Galerii 12. Od 15:30 hodin vystoupí v zámeckém parku Matěj Ptaszek Trio a od 16:00 hodin tam zahájí výstavu plastik akademický architekt Bohumil Chalupníček. Program bude pokračovat v 17 hodin vernisáží výstavy Hudba a železo v Galerii 12, kde budou k vidění fotografie Ivana Prokopa a kovové objekty Pavla Tasovského st. Vernisáž hudebně doprovodí na bicí Pavel Fajt. V případě příznivého počasí vzlétne v 19:00 hodin z areálu zámku horkovzdušný balón.

V parku náměšťského zámku a v Galerii 12 se představí díla od celkem 18 umělců z České republiky, ale též Slovenska a Rakouska. „Specifikem letošního Setkání je představení tvorby otců a jejich synů, v jednom případě dcery,“ upřesňuje Pavel Tasovský, spoluorganizátor akce a rovněž účastník, který vystavuje díla svá i svého syna Pavla. Dalšími významnými autory jsou Olbram a Jasan Zoubkovi, Zdeněk Macháček starší i mladší, Jaromír a Lukáš Gargulákovi, Karel a David Melounovi, Jan a Ondřej Svobodovi a Leopold Habermann starší i mladší. Ze Slovenska přijede Igor a Adam Čierny, z Rakouska bude reprezentovat svého otce Alfreda Habermanna in memoriam jeho dcera Christine Habermann von Hoch.

Projekt SETKÁNÍ se koná od roku 2003 v pravidelném dvouletém intervalu. „V letošním roce jsme se tematicky zaměřili na konfrontaci tvorby jednotlivých generací umělecky působících rodin,“ nastiňuje Marek Buš, jeden z hlavních organizátorů akce a zároveň kastelán zámku Náměšť nad Oslavou. „Naším cílem je postihnout různé způsoby vnímání umělecké tvorby, tvůrčích postupů a výsledné prezentace individuálních pohledů na svět uvnitř rodin, v nichž se umění stalo rodinnou anamnézou,“ charakterizuje letošní ročník kastelán. Na dramaturgické koncepci projektu již od prvopočátků úzce spolupracuje s místním uměleckým kovářem Pavlem Tasovským. Záštitu nad letošním ročníkem přijal MUDr. Jiří Běhounek, hejtman kraje Vysočina.

Cílem projektu je umožnit setkání současných předních výtvarníků pracujících s kovem nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Na předchozích ročnících koncipovaných jako bienále se objevila díla od umělců např. z Itálie, Francie, Německa, Ukrajiny a dalších zemí. „Správa Státního zámku Náměšť nad Oslavou se každé dva roky snaží během hlavní návštěvnické sezóny oživit zámecký park výstavou hodnotných uměleckých artefaktů a v neposlední řadě navázat na bohatou a dlouholetou tradici figurálního výtvarného umění na zámku i ve městě,“ shrnuje přínos projektu kastelán Marek Buš.

Obě výstavy jsou přístupné volně v běžné návštěvní době zámku (9:00 – 18:00 hod) a Galerie 12 (10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 hod).

obrázek

Více informací:http://www.zamek-namest.czZpět

 
 

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.