Zelená hora v objetí

Vloženo: 01.06.2012 00:00:00

Poutní areál kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře čeká v neděli 10. června 2012 výjimečná kulturní akce na počest letošního 290. výročí vysvěcení kostela, kterou připravuje Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči ve spolupráci se Základní uměleckou školou Františka Drdly ve Žďáru nad Sázavou. Žáci hudebního, tanečního a literárně dramatického oboru připravili setkání s výjimečným dílem architekta Santiniho prostřednictvím hudby, obrazu, pohybu a symboliky, které bude zahájeno společným „objetím“ Zelené hory.

Netradiční setkání s nadčasovým odkazem Santiniho stavby v neděli 10. června 2012 bylo nazváno Zelená hora v objetí, protože akci zahájí spojené ruce účastníků, které obejmou celou památku. Záměrem pořadatelů je vytvořit spolu s účinkujícími a návštěvníky živý kruh kolem ambitů poutního areálu, který bude v pohybu po dobu slavnostní fanfáry trubačů. Ta zazní v 15 hodin postupně ze tří stran Zelené hory a následně se otevřou brány do areálu.

V ambitech bude připravena výstava výtvarného oboru, jehož žáci se zaměřili na detaily Santiniho architektury na Zelené hoře. Výstavou budou návštěvníky provázet samotní autoři. Ve čtyřech kaplích ambitu se bude do 16:30 střídat kulturní program složený z hudebních čísel, tanečního vystoupení a vystoupení žáků literárně-dramatického oboru. Žákyně tanečního oboru připravily choreografii inspirovanou symbolikou hvězdy na hudbu Santiniho současníka, Johanna Sigismunda Weisse, kterou pozvou diváky na závěrečný koncert do poutního kostela. V programu koncertu vystoupí dětský sbor Žďáráček, komorní orchestr i jednotliví sólisté ZUŠ.

K vysvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého došlo v září 1722, ale konec školního roku je pro vystoupení žáků ZUŠ vhodnější, proto jsme zvolili červnový termín. Kulturní program bude tedy jakýmsi zahájením oslav 290. výročí Zelené hory ve Žďáru nad Sázavou.

Kontakt:
Mgr. Marie Jirková, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ ÚOP Telč, 567 213 116, 725 308 475, jirkova@telc.npu.cz


Více informací:http://www.zelena-hora.euZpět

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.