Kostel sv. Gotharda a Nanebevzetí Panny Marie Budišov

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda pochází z 12. století. Z původní stavby se zachovala dvě původní románská okna na jižní straně stavby. Kostel byl založen třebíčskými benediktýny, jejichž poslední opat zde údajně zemřel a byl v kostele pochován. Ze 13. století pochází gotická sakristie a ve 14. století  byla celá loď místo původního plochého stropu goticky zaklenuta (na půdě kostela jsou zachovány gotické oblouky stropu a oken) a nad původní románskou apsidou vznikl gotický presbytář. V roce 1414 majitelé panství Budiš s Kateřinou přistavěli kapli sv. Gotharda. Ta se však nedochovala. Poslední gotickou úpravou byla jižní loď, původně s gotickou klenbou, dnes se štukovou úpravou stropu vytvořenou za hrabat Paarů. Po zřícení stropu následkem požárů byla loď začátkem 18. století barokně zaklenuta. Na výzdobě kostela se podílel vídeňský malíř A. J. Prenner, jehož podpis z roku 1729 se zachoval na západní stěně v boční lodi. K výzdobě kostela patří i obrazy sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory, cínová křtitelnice z roku 1672, dřevěné plastiky od Giovanni Giulianiho a oltář se sochou sv. Gotharda. V boční lodi je každoročně vystaven budišovský betlém.

 

 

Renesanční věž pochází z roku 1722. Uvnitř věže jsou tři zvony, z nichž největší byl ulit za pánů z Noskova zvonařem Matějem v roce 1524 a váží 1,3 tuny. Na nárožích ochozu jsou umístěny sochy z lasturového vápence v biskupských a opatských mitrách, zobrazující buď neznámé světce, nebo sv. Gotharda. Na věži se ve větru otáčí měděná a pozlacená korouhev s patrony kostela, vyhotovená pasířem Anderlem z Rájce. Z jedné strany korouhve je výjev Nanebevzetí Panny Marie a z druhé strany sv. Gothard s andílky. Výška korouhve činí 4,2 m, šířka 2,5 m a váží 440 kg. Po poškození orkánem byla opravena, pozlacena a roku 2011 opět vyzvednuta na věž. Korouhev je uvedena v knize rekordů jako největší v České republice.

 

U kostela stojí kamenné kříže rodů majitelů panství – Paarů, Barrattů-Dragono a Pötting-Persingů. Nejznámější z nich je v Budišově narozený Emanuel hrabě Pötting-Persing, papežský prelát a zakladatel církevního školství v Olomouci. Okolo kostela se rozkládá hřbitov, obehnaný jedinečnou ohradní zdí s kovovou zdobenou bránou se sochami andělů na pilířích.


TIC Národní dům Třebíč
Karlovo náměstí 47
Třebíč
+420 568 610 021, +420 775 707 503
info@mkstrebic.cz


 

Fotogalerie

 

Mapa

Komentáře

Navštivte v okolí

Zámek Budišov

Zámek stojí na místě původní středověké vodní tvrze, přebudované v 70. letech 16. století. Dnešní barokní podobu z&

Kostel sv. Gotharda a Nanebevzetí Panny Marie Budišov

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda pochází z 12. století. Z původní stavby se zachovala dvě původní románská okna

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.