Ludvík Svoboda (1895 Hroznatín - 1979 Praha), generál, prezident republiky

V malé vesničce Hroznatín na Třebíčsku dodnes stojí rodný dům (39915 / 7-7040) Ludvíka Svobody - československého generála a prezidenta ČSSR. Osud Ludvíka Svobody byl pestrý. Za I. světové války se stal členem československých legií v Rusku. Zúčastnil se slavných bitev legií u Zborova a Bachmače proti rakouské a německé armádě a bojů o trans sibiřskou magistrálu proti Rudé armádě. Postupně velel družstvu, četě, rotě a praporu. Po návratu do vlasti se krátce ujímá vedení rodinného hospodářství, ale postupně se vrací zpátky k armádě. Od roku 1922 je důstojníkem československé armády. Po obsazení Československa v roce 1939 uprchl do Polska, kde se stal členem československé vojenské jednotky. Po porážce Polska byl zajat Rudou armádou, internován a odsouzen k smrti jako špión. Situace se změnila po přepadení SSSR Německem. Ludvík Svoboda vstupuje do nově se formujících bojových jednotek Čechoslováků bojujících po boku Rudé armády a začíná organizovat a cvičit v Buzuluku 1. československý samostatný polní prapor v SSSR.

Rychle stoupá v hodnostech, v srpnu 1945 se stává armádním generálem. Ve vládě Košického programu zastával funkci ministra obrany ČSR, jakožto nestraník. Na počátku padesátých let byl odstraněn z vysoké politiky a krátkou dobu i vězněn. V rámci Pražského jara byl v březnu 1968 zvolen prezidentem místo příliš zkompromitovaného Antonína Novotného.

Za srpnové okupace 1968 na jedné straně odmítl jmenovat vládu Biľaka a Indry, na druhé straně se v následujících letech podílel na tzv. normalizaci. Kvůli zdravotním problémům v roce 1975 odstupuje z prezidentské funkce a o 4 roky později umírá.

Mgr. Jana Zadražilová


Turistické informační centrum Národní dům Třebíč
Karlovo náměstí 47
674 01 Třebíč
tel.: 568 610 021, +420 775 707 503
e-mail: info@mkstrebic.cz
www.visittrebic.eu 

Fotogalerie

 

Komentáře

Navštivte v okolí

Ludvík Svoboda (1895 Hroznatín - 1979 Praha), generál, prezident republiky

V malé vesničce Hroznatín na Třebíčsku dodnes stojí rodný dům (39915 / 7-7040) Ludvíka Svobody - československého generála a prezidenta

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.