Okolím Velkého Dářka

Vydejte se s námi do krásné přírody k největšímu rybníku Českomoravské vrchoviny, kde se nachází mokřadní lesy, rozsáhlá rašeliniště s množstvím chráněných živočichů a rostlin, ale také kempy s plážemi, občerstvením a loděnicí. Malebným údolím s řadou rybníčků pak můžete dojít k dětskému ráji - Saloon expresem se zahradní železnicí.

Koupání a výlety na lodičkách - Velké Dářko
Nejznámějším rekreačním rybníkem ve Žďárských vrších je bezesporu Velké Dářko, které nemá zejména pro svou rozlohu na Českomoravské vrchovině konkurenci. Rybník byl založen roku 1480 a sloužil vedle chovu ryb zejména k dodávkám vody železářským hamrům a hutím v nedaleké Polničce. Po břehu vede cyklostezka spojující Žďár nad Sázavou a Polničku. Naleznete zde řadu rekreačních objektů, kemp, občerstvení a jachting klub, kde je možné si zapůjčit windsurfing, jachty a loďky. Rybník také nabízí výborné podmínky pro koupání s přístupem buď přímo z hráze nebo z pláží u kempů. Kromě dovádění na lodích a ve vlnách může potěšit celou rodinu i řada akcí pořádaných u občerstvení U Fanouše, jako jsou country večery, divadelní vystoupení, pálení čarodějnic či vyhlášené závody dračích lodí.

Za krásou malebných rybníčků - turistika údolím Sázavy
Pokud zrovna není ideální počasí ke koupání nebo jste již těchto radovánek nasyceni, můžete vyrazit na pěší výlet směr Polnička. Červená turistická značka vás převede přes hráz, odkud jsou nádherné výhledy na Velké Dářko a v dálce přes stromy i na Nový rybník. U loděnice odbočíte na lesní cestu, která vede okolo rekreačních chat na břehu Nového rybníka. Sotva vyjdete z lesa na palouček, bude vás hned lákat k občerstvení Rybářská bašta s venkovním posezením, kde se line vůně grilovaného a uzeného masa. Pod Rybářskou baštou si můžete zajít na druhý konec Nového rybníka a pak se vrátit a pokračovat v původním směru. Čeká vás úsek v lese, širší obzor se vám znovu odkryje až u Kamenného rybníka. Cestou do Polničky se před vámi bude rýsovat malebné údolí zatím docela malé říčky Sázavy.

Zahradní železnice pro děti - Saloon expres v Polničce
U Stříbrného rybníka na okraji obce Polnička můžete navštívit skutečný dětský ráj - Saloon expres. Je zde vyhledávaná výletní restaurace, tzv. "Vagón", zřízená ve skutečném železničním vagónu, ve kterém se můžete příjemně občerstvit. Celý objekt je koncipovaný jako velká zahradní restaurace s mnoha atrakcemi pro děti, kde si všichni přijdou na své a rodiče si tak mohou v klidu a příjemně popovídat, aniž by se jejich děti nudily. Nejenže je tu spousta prolézaček, houpaček, ale děti se mohou svézt i vláčkem a užít si podjezd pod tunelem či mini-nádražíčko. Aby toho nebylo málo, mohou se zde děti podívat do "Ráje zvířátek" na roztomilá prasátka a voliéru s ptáky, jít si zadovádět do nafukovacího hradu nebo si zařádit na čtyřkolkách.

Tajemná rašeliniště u obrovského rybníka - naučná stezka Velké Dářko
Pro vášnivé turisty s odrostlejšími dětmi, které už příliš neláká zahradní železnice a dětské prolézačky, máme ideální tip pro náročnější pěší výlet okolím Velkého Dářka.
Naučná trasa
s patnácti informačními zastávkami v délce 12 km prochází vesměs lesními úseky a je vedena po rovině, což je zde v hornatých Žďárských vrších opravdu vzácnost. Informační tabule naučné stezky vás seznámí jak se zdejší florou a faunou nebo s vodohospodářským, lesním či zemědělským významem této oblasti, tak především s ojedinělostí zdejších rašelinišť, která vtiskla tomuto území charakteristický ráz v mnohém připomínající severskou tajgu. Během trasy procházející národními přírodními rezervacemi Radostínské rašeliniště a Dářko máme pouze dvě příležitosti k občerstvení a to buď na samém začátku výletu nebo v jeho polovině, v obci Radostín.Informační turistické centrum Žďár nad Sázavou
CK Santini tour
Náměstí Republiky 24
591 01 Žďár nad Sázavou
tel.: +420 566 625 808
e-mail: ticzdarns@seznam.cz
www.zdarns.cz


 

Fotogalerie

 

Komentáře

Navštivte v okolí

Okolím Velkého Dářka

(Polnička) Vydejte se s námi do krásné přírody k největšímu rybníku Českomoravské vrchoviny, kde se nachází mokřadní lesy, rozsáhlá rašeliniště s množstvím chráněných živočichů a r

Polničský okruh

(Polnička) Na okruh s nenáročným, ale členitým profilem se vydáme od informační cedule, která se nachází na okraji obce Polnička. Zvolíme směr Žďár nad Sázavou. Projedeme kolem kamenolomu a dá

Salón Expres Vagon Polnička

Přírodní dětský areál v Polničce se nachází 5 km severně od Žďáru nad Sázavou a leží na červené turistické znač

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.