Rozhledna na vrchu Mařenka u Štěměch

Na nejvyšším bodě Třebíčska, vrcholu Mařenka (711 m n.m.), stojí nová rozhledna. Kombinací obvodového pláště z kamene a kovové konstrukce schodiště s dřevěnými prvky vznikla unikátní 31 metrů vysoká stavba, na jejímž vrcholu je zastřešené vyhlídkové molo.
Původní rozhledna na hoře Mařence sloužila poutníkům k výhledu do širokého okolí. Podle pamětníků bylo za dobrého počasí vidět až do sousedního Rakouska. V 50. letech minulého století se však při silné bouři zřítila. Od té doby proběhlo několik pokusů o její obnovu. Obce Rokytnice nad Rokytnou, Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov se spojily do Mikroregionu Podhůří Mařenky. Myšlenky na stavbu nové rozhledny započaly již v roce 2003, kdy si mikroregion nechal zpracovat projekt. Finanční prostředky se podařilo získat až díky evropské dotaci.

Pověst O Mařence
Psal se rok 1689. V tehdejším dašovském mlýně žil mlynář se ženou, třemi syny a dcerou Marianou - Mařenkou, která vynikala nejen krásou, ale i srdnatostí. Po třicetileté válce byla země zpustošená, všude hlad a bída, vesnice i cesty byly ohrožovány lupičskými bandami. Dašovský mlýn byl pro svou osamělost nejednou cílem lupičů.
Mariana prý uměla zacházet s puškou lépe než její bratři, proslula jako nebezpečná obránkyně mlýna. Osudného dne ji prý otec poslal do Štěměch pro kvásek na pečení chleba. Opozdila se a vracela se domů pozdě večer. Mezi Štěměchami a Dašovem na místě zvaném Na Perných ji přepadl neznámý vrah a zavraždil ji. Na místě vraždy dal její otec položit kámen s křížem a nápisem Mariana 1689, aby se na ubohé děvče nezapomnělo.
Kámen tam stojí dodnes, jenom byl při rozorávání mezí o několik metrů posunut. Lidé na její počet pojmenovali horu, která se nad celým krajem vypíná a v jejíž blízkosti k vraždě došlo, jménem Mařenka.

Zdroj: archiv Mikroregionu Podhůří Mařenky. Více informací

Informační centrum Brtnice
Náměstí Svobody 74
588 32 Brtnice
tel.: +420 567 571 722
e-mail: infocentrum@brtnice.cz
www.brtnice.cz

Turistické informační centrum Národní dům Třebíč
Karlovo náměstí 47
674 01 Třebíč
tel.:  568 610 021, +420 775 707 503
e-mail: info@mkstrebic.cz
www.visittrebic.euRozhledna je volně přístupná po cyklostezkách číslo 5216 a 5104, ale pouze pěšky anebo na kole.
 
 Virtuální prohlídka

Fotogalerie

 

Mapa

Komentáře

Navštivte v okolí

Naučná stezka Mařenka

(Štěměchy) Stezka začíná v lesním porostu u obce Dašov. Vede po lesních cestách, souběžně s modře značenou turistickou trasou až na vrchol „Mařenka“ (711 m. n. m.). Na trase stezky potkáme 11

Rozhledna na vrchu Mařenka u Štěměch

(Štěměchy) Na nejvyšším bodě Třebíčska, vrcholu Mařenka (711 m n.m.), stojí nová rozhledna. Kombinací obvodového pláště z kamene a ko

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.