Akce

Výstava Modli se za Československo

Termín: 21. srpna – 30. září 2018

Místo konání: Muzeum Vysočiny Pelhřimov

Na uplynulé století republiky se v pelhřimovském Muzeu Vysočiny podívají skrze umění. V úterý 21. srpna zahájí vernisáž výstavu s názvem Modli se za Československo, kterou připravují kurátoři Karol Lovaš a Hana Zrno Vondrů. Návštěvníkům představí díla významných osobností českého i slovenského výtvarného umění. Komentované prohlídky výstavy, která potrvá do konce září, se zájemci mohou zúčastnit 28. srpna.

Výstava je uspořádána především ze soukromé sbírky a nabídne pestrou paletu děl českých i slovenských autorů, která zachycují nejenom prchavé okamžiky, ale též vypovídají velké příběhy. Těšit se můžete také na interaktivní část, do které se bude moci zapojit každý z návštěvníků.

K vidění budou fotografie i malby Jana Saudka, který je celosvětově známý především jako fotograf. O tom, že je úspěšný též jako malíř, se můžete přesvědčit při pohledu na jeho obrazy. Právě po jednom z nich je pojmenována celá výstava. Období vzniku republiky připomíná obraz Krojovaná dívka od Karla Šimůnka, který byl namalován 28. října 1918. „Své zastoupení zde mají i další autoři, a to Jan Dědina, Miloslav Holý, Karel Souček, Oldřich Lasák, Július Bartek, Jaroslav Štika, Pavel František Malý, Jiří Prádler, Ernest Zmeták, Vincent Hložník, Patrik Saudek a Marie Saudková,“ uvedli kurátoři výstavy Karol Lovaš a Hana Zrno Vondrů.

 

Výstava představí nejen výjimečná umělecká díla, ale i věci každodenní potřeby, které se masově používaly v minulých letech a dnes jsou součástí pelhřimovské sbírky dokumentující náš život budoucím generacím. A to hračky pro nejmenší, staré deskové hry, nádobí, oblečení nebo dílenské nářadí, které byly doposud uloženy v muzejním depozitáři. Chybět nebude ani instalace rodiny. Interaktivní části výstavy bude vyhrazena celá zadní místnost. Zde budete moci zavzpomínat na dětství a své pocity zaznamenat na tabulku pomocí křídy.

 

 

GPS: 49°25'52.814"N, 15°13'24.086"E
Město/obec: Pelhřimov
Vstupné:

 

 

Více informací: http://www.muzeumpe.cz/