Architektura

Rodinný dům spisovatele Jakub Demla v Tasově

Kariéru slavného českého architekta a teoretika evropského významu Bohuslava Fuchse odstartoval dům spisovatele a básníka Jakub Demla. Začínající architekt návrh realizoval v letech 1921-1922, myslel na barevné plastické ornamenty na fasádě, které dávají objektu jednoduchost, i na dřevěné ornamenty na štítech. Svou roli tu hrála i snaha přizpůsobit dům venkovskému prostředí.

Rodinný dům Jakuba Demla je zapsaný v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek. Zároveň je památníkem, který je od května do září možné navštívit vždy o víkendech odpoledne. V zahradě vily roste Březinova lípa (spisovatel Otokar Březina), stojí tam nedokončená socha Jana Štursy a nacházejí se tady i kameny z hradu Dub a křtitelnice ze zrušeného kostela.

Muzeum Vysočiny Třebíč, Demlova vila
Město/obec: Tasov

Slavné vily kraje Vysočina / Jan Sedlák (editor; Petr Kratochvíl ... [et al.] ; fotografie Jiří Podrazil. -- 1. vyd. v jazyce českém. -- Praha : Foibos, 2008. -- 181 s.: il. (převážně barev.), portréty, plány, faksim. ; 24 cm. -- (Slavné vily). -- Obsahuje bibliografické odkazy a rejstřík, ISBN 978-80-87073-10-0 (váz.)

ŠALAMOUN, Jiří. Meziválečná architektura v kraji Vysočina. Jihlava, 2014. Str. 78. Bakalářská práce. Vysoká škola polytechnická Jihlava. Vedoucí práce Ing. Radovan Zejda.