Osobnosti

Johannes Haupt

 (17. října 1849 Jihlava - 17. srpna 1928 Jihlava)

Jihlavské muzeum mělo ve své historii štěstí na výjimečné osobnosti. Jednou z nich byl Johannes Haupt. Narodil se roku 1849 v rodině soukeníka, který se do Jihlavy přestěhoval z Liberce. Učil se u fotografa Johanna Staegera, jeho ateliér po letech odkoupil, později si ve vlastním domě v dnešní Hluboké ulici zřídil fotoateliér, a když bylo v roce 1895 slavnostně otevřeno městské muzeum, stal se Haupt kustodem historického oddělení a později zůstal jako jediný správce sbírek. Nejcennější je jeho fotografická práce. Od 90. let 19. století systematicky dokumentoval město, jeho proměny, obyvatele, zvyky i události a díky němu existuje přibližně tři tisíce skleněných negativů, které v současnosti patří mezi klenoty muzejních sbírek.

Hauptovi se navíc podařilo obnovit tradici jihlavských havířských průvodů. Tato akce se konala pravidelně od roku 1890 a s několika přerušeními přečkala dodnes.

Výjimečný muž zemřel v Jihlavě v roce 1928 a dnes už málokdo ví, že stovky starých snímků Jihlavy, mnoho sbírkových předmětů v muzeu a Hospoda u Johana spojuje osobnost jednoho jihlavského patriota.

 

 

Muzeum Vysočiny Jihlava, Johannes Haupt

Zdroj: Johannes Haupt a jihlavské muzeum. Muzeum Vysočiny Jihlava.