Osobnosti

Josef Šoupal

 (11. března 1903 Německý Brod - listopad 1959 Ústí nad Labem)

Rukou Josefa Šoupala, rodáka z Německého Brodu, zemřel první ministr financí samostatné Československé republiky Alois Rašín. Po ministrovi v pátek 5. ledna 1923 vystřelil dvěma ranami z pistole a Alois Rašín svým zraněním 18. února téhož roku podlehl.

Josef Šoupal vystudoval německobrodskou obchodní školu a po ukončení školy si našel místo v pojišťovně. Odmalička vyrůstal v proletářském prostředí – v nejvíce komunistické čtvrti ve městě – Na Kokoříně. Jeho otec byl švec, později se živil jako stavební dělník, a matka si přivydělávala opravováním punčoch z továrny Bratří Mahlerů. V roce 1921 byla v Brodě založena komunistická strana, která ve městě, konkrétně Na Ostrově, našla své krajské sídlo. Mezi mladé komunisty docházel i Josef Šoupal, který zřejmě už v té době plánoval svůj atentát. Ke svému činu se hrdě hlásil, byl odsouzen k 18 letům těžkého žaláře a spolu s ním i jeho čtyři komunističtí kolegové z Brodu. Propuštěn byl v roce 1943, kdy se také vrátil do Brodu. Po válce si změnil jméno a přestěhoval se do severních Čech, kde také v roce 1959 zemřel. V plejádě známých brodských osobností je Šoupal jednou z mála výjimek, která město proslavila destruktivním činem.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Dělnický dům Kronstadt

Zdroj: JINDROVÁ, Alena. Město známe i neznáme: Nejproslulejší atentátník z Havlíčkova Brodu. Havlíčkobrodské listy [tištěný]. Havlíčkův Brod: VLTAVA-LABE-PRESS, 2009, 2009(3), 1 [cit. 2017-12-12]. Dostupné z: http://www.muhb.cz/assets/File.ashx?id_org=3782&id_dokumenty=816383