Osobnosti

Matěj (Mathias) Žďárský

(25. února 1856 Kožichovice u Třebíče -  20. června 1940 Sankt Pölten)

Zakladatel alpské lyžařské techniky se překvapivě narodil v Kožichovicích na Třebíčsku jako nejmladší syn mlynářského mistra Jana a jeho ženy Josefy. Po vystudování reálného gymnázia v Jihlavě se v Mnichově věnoval malířství a sochařství a také studiu filozofie, pedagogiky a medicíny. V závěru 19. století si koupil dvorec v Dolních Rakousích a začal se věnovat lyžování. Vymyslel a následně si nechal patentovat odpružené ocelové vázání, které se stalo prototypem moderního lyžařského vázání, a Žďárského technika jízdy záhy pronikla do celé Evropy.

Žďárský dokonce působil jako lyžařský a později také jako lavinový instruktor u tehdejší rakousko-uherské armády.

Žďárského připomíná v Kožichovicích pamětní deska na jeho rodném domě – bývalém mlýnu č. p. 40, kterou vytvořil brněnský sochař Miloš Vlček.

Od roku 1993 pořádá třebíčský lyžařský oddíl v Kožichovicích koncem září Běh Matyáše Žďárského, který se stal oblíbenou a vyhledávanou sportovní akcí.

 

Muzeum Vysočiny Třebíč, Matěj Žďárský
Jaroslav Loskot, Kožichovice

Zdroje:

Matěj (Mathias) Žďárský: portrét moravského rodáka, učitele, lyžaře, záchranáře a inovátora / Jakub Novotný. -- Vyd. 1. -- Jihlava: Vysoká škola polytechnická, 2014. -- 59 s.: il. (některé barev.), portréty; 18 cm. -- (Iglavia docta ; sv. 8), ISBN 978-80-88064-01-5 (brož.)

Osobnosti Třebíčska/Radovan Zejda, Miroslav Hedbávný, Pavel Jindra, Karel Richter. -- 1. vyd. -- Třebíč: Akcent, Drahomír Rybníček, Třebíč, 2000: (Akcent , spol. s.r.o.). -- 227 s.