Pomníky padlým

V období po I. světové válce vznikalo nejvíce památníků v naší historii. Obce, města, rodiny padlých i jednotlivci nechali zbudovat velké i malé památníky, křížky nebo jen kameny u cesty, aby připomněly oběti války, jejich odvahu, a především nedocenitelný význam pro vznik svobody, demokracie a samostatného československého státu. Stále stojící smutné připomínky naší historie najdeme v každé malé obci po celé Vysočině a my si připomeneme jen zlomek z nich.

 

filtr:

Čenkov si připomíná plukovníka Švece

Čenkov na Třešťsku si svého rodáka a jednu z nejvýznamnějších legionářských osobností připomíná pamětní deskou na domě č. p. 19 (vpravo silnice od Třešti, naproti rybníku).

Josef Jiří Švec po vypuknutí války nenastoupil do Jihlavy ke svému pluku, ale hlásil se jako dobrovolník do České družiny v Kyjevě. V červnu 1917 bojoval se svou rotou v bitvě u Zborova. Po této legendární vítězné bitvě byl za hrdinství povýšen na poručíka. 25.…

více...

Malované pamětní desky obětem I. světové války v kostele sv. Jakuba v Telči

Dvě desky zhotovené z porcelánových destiček vyrobila v roce 1922 Lidová malírna v Telči. Na deskách je 85 jmen mužů z Telče a okolí, kteří zahynuli ve válečných operacích I. světové války, nebo zemřeli na následky válečných útrap. Obě desky jsou olemovány pásem ornamentálního dekoru, charakteristického pro Lidovou malírnu. Jedná se o mimořádné umělecké dílo, které svým projevem nemá obdoby.

Podle vzoru telčských desek zhotovila…

více...

Pomník Padlým synům města Telče

Kamenný kvádr z části torza prvního „mrákotínského“ monolitu (sloupu Vítězství pro Pražský hrad) byl odhalen 15. srpna 1938 jako pomník obětem I. světové války. Po roce 1945 připomíná i oběti II. světové války. Na pomníku je bronzový reliéf akademického sochaře Jaroslava Krepčíka, telčského rodáka. Pomník byl vybudován z iniciativy města Telče, torzo monolitu daroval městu při své návštěvě Telče prezident T. G. Masaryk v roce 1928.

 

více...

Jiřice

Pískovcová plastika z roku 1920 představuje hrob padlého hrdiny. Nad ním stojí jeho plačící žena a děti. Pomník je dílem uznávaného sochaře, pelhřimovského rodáka a autora známé sochy Jana Žižky u Sudoměře Emanuela Kodeta a odhalen byl v roce 1926.  

 

 

více...

Humpolec a Nová Cerekev

Humpolecký pomník padlým v I. světové válce je dílem táborského sochaře Rudolfa Kabeše. Světlo světa spatřil v září 1926 na humpoleckém Horním náměstí, kde stojí dodnes. Další pomník z dílny Rudolfa Kabeše najdete na náměstí v Nové Cerekvi před kostelem sv. Tomáše Becketta, odhalen byl v červenci 1928.

 

více...

Černovice

Pomník Raněného na náměstí z roku 1926 je dílem táborského sochaře Jana Vítězslava Duška. Památník stojí na místě původního mariánského sloupu, který nebyl odstraněn kvůli památníku, byl přemístěn jen o několik metrů dál v souvislosti s rozšiřováním silnice. Teprve v padesátých letech byl kvůli stavbě čerpací stanice přemístěn za kostel, kde stojí dodnes. Po určitou dobu tedy stály památník i mariánský sloup jen několik metrů od sebe.   

více...

Pelhřimov

Výtěžek z veřejné sbírky přispěl k vybudování pomníku připomínajícího oběti I. světové války v Pelhřimově. Slavnostní odhalení před vstupem na nový hřbitov se uskutečnilo v květnu 1926. Pomník, který postavila kamenická firma A. Med z Pelhřimova, je vytesaný ze žulového monolitu pocházejícího z lomu ve Stříteži u Božejova a je vysoký šest metrů.

 

více...

Červená Řečice

Námětem památníku v Červené Řečici je mladý muž probírající se z těžké mdloby vstříc novému životu. Lipka, rašící z hrubého kamenného podstavce, je symbolem národa. Štít je ztělesněním rčení „se štítem nebo na štítě“ a má uctít oběti války. Symbolická jsou slova generála Rudolfa Medka zlatě provedená po stranách štítu: „Mrtvým slavné paměti, živým na posilu“. Památce mrtvých je určena snítka vavřínu, živým lipová ratolest. Památník je dílem akademického sochaře Jana…

více...

Pamětní deska na gymnáziu připomíná smutný osud plukovníka Švece

Fasádu budovy dnešní střední průmyslové školy (směrem do ulice Růžová) zdobí pamětní deska plukovníka Švece. Vytvořil ji sochař a medailér Josef Šejnost a za čestného předsednictví generála Syrového ji ve městě slavnostně odhalili 1. srpna 1926. Deska připomíná velitele československých legií na Sibiři, jehož osud představuje smutný příběh. Poté co vojáci plukovníkovi Josefu Jiřímu Švecovi vypověděli pod vlivem komunistického agitátora Vodičky poslušnost a odmítli…

více...

Třebíč

Třebíč nemá pomník padlých jako různé vesnice. Za první republiky zde sice stála takzvaná socha svobody, která památku třebíčských vojáků připomínala, ta ale byla za okupace zničena Němci.

Jen v areálu židovského hřbitova se od roku 1922 nachází památník židovských vojáků padlých za I. světové války.

 

 

více...

Sousoší Pohřeb v Karpatech v Novém Městě na Moravě

Kamenné pískovcové sousoší uniformovaných legionářů na mohutném podstavci bylo vytesáno v roce 1932 podle předlohy dřevořezby Jana Štursy z let 1917–1918. Původní návrh, vytvořený během války, který zobrazoval postavy v rakouských uniformách, přepracoval později sochař Jan Štursa pro pomník obětem I. světové války v Předměřicích nad Labem a Místku.

 

 

 

více...

Pomník plukovníka Josefa Jiřího Švece

V Tyršových sadech najdete novodobý pomník, který byl slavnostně odhalen k 90. výročí založení ČSR. Připomíná významnou osobnost spojenou s městem Třebíč – plukovníka Josefa Jiřího Švece. Jeho osud je úzce propojený se vznikem Československé republiky a sám se stal opravdovým symbolem boje za vznik našeho státu.

 

 

více...

Zámecký žďárský pomník

Statný lev uctívá padlé v I. světové válce na Santiniho ulici. Navrhl a stavěl ho kamenický mistr ze Žďáru Antonín Kravka a plastika lva je dílem sochaře Jana Růžičky. Zajímavé na památníku je, že na jeho podstavec byla použita cementová výplň lípy, která stávala na druhém nádvoří zámku u bývalého konventu, její zkázu zapříčinil vítr roku 1916. 

 

 

 

 

více...

Hybrálec

Pomník najdete před hybráleckým hřbitovem, na okraji vsi, u silnice do Starých Hor. Originální seskupení přírodních balvanů, na nichž jsou osazeny pamětní desky s padesáti jmény padlých ze tří vesnic – Hybrálec (Ebersdorf), Staré Hory (Altenberg) a Zborná (Waldhof). Almanach k 700. výročí založení obce Hybrálec uvádí, že obec byla vyloženě německou. V roce 1900 bylo z 676 obyvatel jen 4,5 % Čechů. Teprve po roce 1910 a hlavně po I. světové válce přibývají, proto pomník…

více...

Květinov

Pomník si v Květinově postavili svépomocí v roce 1924. Orel na jeho vrcholku je srdeční záležitostí místních, kteří ho za II. světové války ukryli před okupanty a bez sebemenší úhony pak na svém místě přežil i dobu minulou. V roce 2010 však vesnice o orla přišla – někdo ho ukradl. Několik let byl pomník bez orla, v současnosti však znovu zdobí jeho horní část.

 

více...

Lhotka

Na památku padlým vojínům ve světové válce vystavěli pomník také ve Lhotce na Jihlavsku. Reprodukce fotografie z roku 1934 dokumentuje událost spojenou s jeho slavnostním odhalením. Pomník připomíná třináct mužů, kteří se z bojů I. světové války nevrátili.

 

více...