Výlety

Zámecký okruh

Trasa: Jaroměřice nad Rokytnou – Náměšť nad Oslavou – Budišov – Třebíč
Délka: 64 km
Časová náročnost: 2 dny

Třebíč je vzdálena od Prahy sto osmdesát kilometrů a cesta po dálnici zabere přibližně dvě hodiny. Alternativně je možné využít přímé autobusové spojení. Itinerář po městě počítá s pěšími přesuny. Jaroměřice nad Rokytnou jsou od Třebíče vzdáleny 17 km. Cesta autem či autobusem zabere dvacet minut. Z Jaroměřic nad Rokytnou do Náměště můžete také využít autobus (s přestupem v Třebíči) a překonat tak vzdálenost 35 km.

Den 1.
Během prvního dne výpravy po barokních památkách Vysočiny navštívíme Třebíč, jedno z měst na seznamu UNESCO a Jaroměřice nad Rokytnou. Nejprve zavítáme do města Třebíč, kde čas plyne zvolna a historie zalitá v kamenech židovského města, náhrobcích velkého židovského hřbitova a bazilice se prolíná se současností. Židovské památky v Třebíči jsou jediné na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO mimo území Izraele.  Prohlídku začneme v Zadní synagoze, která má jedinečnou barokní štukovou výzdobu. Na stěnách synagogy se nachází malby, které se dochovaly z let 1706–1707 a byly malovány bez šablon. Jedná se především o starozákonní verše v hebrejštině a citáty z Talmudu. Až se dostatečně vynadíváte na synagogu a prohlédnete si přilehlý Dům Seligmanna Bauera, projděte si židovské uličky a jděte dál průchodem do areálu bývalého kláštera, dnešního zámku, kde najdete pravý skvost architektury – baziliku sv. Prokopa.


Dále se podíváme k baroknímu kostelu sv. Martina, kterému přiléhá 75 metrů vysoká městská věž. Pokud zdoláte 162, naskytne se Vám pohled na krásné město se všemi památkami, které se v něm nachází. Po prohlídce třebíčských pamětihodností je čas na oběd. Vysočina je známá množstvím regionálních specialit z hub či brambor, jako např. horácká houbová polévka nebo černá polévka.


Naše další cesta povede do Jaroměřic nad Rokytnou, kde vznikla první česky zpívaná opera (autorem je František Václav Míča (1694–1744). První zastávkou bude zámek, který je nazýván „Moravskými Versailles“. Součástí projektu barokní přestavby zámku v letech (1700 – 1737) za Jana Adama z Questenberka bylo i založení zámecké zahrady na pravém břehu Rokytné. V areálu zámku je možné navštívit i kostel sv. Markéty, na jehož stavbě se s největší pravděpodobností podílel jako hlavní stavitel Jakub Prandtauer, stejně jako na barokní přestavbě zámku. Barokní sloh se vepsal do podoby města také několika hodnotnými kamennými sochami. Největší sochařský soubor zdobí most přes řeku Rokytnou na moravsko-budějovické silnici.
Po náročném dni si dopřejte dobrou večeři v některé z místních restaurací a odpočiňte si v zámeckém hotelu ve Valči (14 km od Jaroměřic) či hotýlcích přímo v třebíčské židovské čtvrti nebo v jejím okolí.  

 

Den 2.
V případě, že s sebou máme automobil, zahájíme druhý den našeho putování po Vysočině v obci Budišov, který se nachází 14 km od Třebíče. V Budišově stojí barokně přestavěný zámek, jehož část je zpřístupněna a najdete v ní rozsáhle sbírky vycpaných zvířat z celého světa. Pokud se vydáte asi kilometr na východ od zámku, najdete zde farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda, kde podle pověsti zemřel a je pochován poslední opat třebíčských benediktinů.
Dále naše cesta povede do Náměště nad Oslavou. První zastávkou v tomto městě bude barokní most přes řeku Oslavu, kterému se ne náhodou říká „malý Karlův most“. Před poslední etapou cesty je čas poobědvat v některé z restaurací v Náměšti nad Oslavou. Po obědové pauze navštívíme zámek, kde si můžete vybrat ze dvou prohlídkových okruhů – Reprezentační prostory a Apartmán hraběte Haugwitze.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou a kostel sv. Markéty, autor fotky: Petr Lemberk
Most světců v Náměšti nad Oslavou - Malý Karlův most
Zámek Budišov
Zadní synagoga Třebíč, barokní výzdoba
Další tipy:

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad RokytnouRozhledna u OcmanicPřečerpávací vodní elektrárna Dalešice Lodní doprava DalešiceMuzeum pivovarnictví DalešiceMohelenská hadcová stepPamátník Bible Kralické Rozhledna Babylon u obce KramolínRozhledna na Pekelném kopci u TřebíčeVodojem Kostelíček TřebíčŽidovský hřbitov TřebíčStezka po Stopách opatů a rabínů v TřebíčiCesty časem TřebíčLetecké muzeum KoněšínPosádkové muzeum v Náměšti nad OslavouŘeznické muzeum Jana Pavlíčka v Náměšti nad OslavouMuzeum řemesel Moravské BudějoviceAlternátor TřebíčGalerie FrantaZámek PoliceZámek JemniceRodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

Ubytování:

Hotel Joseph 1699
Skalní 85/8, 674 01 Třebíč
Tel.: +420 561 200 540
E-mail: recepce@joseph1699.cz 
Web: www.joseph1699.cz/

Hotel & Apartments "U Černého orla" 
Karlovo nám. 17/11, 674 01  Třebíč
Tel.: +420 606 094 188
E-mail: info@hotelcernyorel.cz
Web: www.hotelcernyorel.cz/

Hotel Valeč
Valeč 1, 675 53
Tel.: +420 724 400 497
E-mail: recepce@hotel-valec.cz
Web: www.hotel-valec.cz/

Sport V Hrotovice
Nám. 8. května 219, 675 55 Hrotovice
Tel.: +420 606 070 565
E-mail: hotel-hrotovice@vstav.cz
Web: www.hotel-hrotovice.cz/

Stravování:

Restaurace Viola
Komenského 34, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou
Tel.:  +420 739 315 372
E-mail: restaurace.viola@tiscali.cz
Web: www.violajaromerice.cz/

Restaurace na Statku
Bítešská 13, 675 71 Náměšť nad Oslavou
Tel.: +420 604 256 562
E-mail: restaurace@oslavan.cz
Web: www.restauracenastatku.eu/

Vinařství Sádek
Kojetice na Moravě 175, 675 23
Tel.: +420 602 721 625
E-mail: lampir.lubomir@seznam.cz
Web: www.vinarstvi-sadek.cz/

Zámek Dukovany
Dukovany 1, 675 56
Tel.: +420 739 348 915
E-mail: info@zamekdukovany.cz
Web: http://zamekdukovany.cz/

CAFE BAR HOLIDAY
Smila Osovského 14, 674 01 Třebíč
Tel.: +420 568 875 875
E-mail: info@cafebarholiday.cz
Web: www.cafebarholiday.cz

Itinerář (PDF) ke stažení: Zámecký okruh.pdf
Mapový podklad (PDF): mapa_vylet_zamecky-okruh.png