Třebíč

Zachovalá krajina Vysočiny se zalesněnými kopci a rozkvetlými loukami přitahuje především milovníky klidné rodinné dovolené. Pěší trasy, cyklotrasy a sportoviště zase vyhledávají vyznavači aktivního odpočinku. Na své si ale přijdou také milovníci umění a historie. Za návštěvu stojí celá řada muzeí a galerií. Uplynulá staletí zanechala v kraji několik hradů, zámků, klášterů i památek lidového stavitelství. Mnohé památky tvoří významnou součást nejen národního, ale i světového kulturního dědictví – historické jádro města Telče spolu s renesančním zámkem, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a unikátně zachovalá židovská čtvrť spolu s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v Třebíči patří mezi památky zapsané v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině

V České republice je v současnosti dvanáct památek zapsaných na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tři z nich leží na území Kraje Vysočina. Tvoří pomyslný trojúhelník, vzdálenost mezi nimi je přibližně 40 km a tak je lze pohodlně všechny navštívit během jediného víkendu. A nejen to – do dvou hodin cesty autem je dosažitelných i ostatních devět skvostů.

filtr:

Bazilika sv. Prokopa

Románsko-gotická bazilika stojí na místě původního dřevěného klášterního kostela. Stavba značně utrpěla při obléhání Třebíče uherskými vojsky Matyáše Korvína v roce 1468 a více než dvě století pak byla…

více...