Tkalcovství

Horácko patří k oblastem se silnou tradicí používání doma vyráběných lidových vzorovaných tkanin. Na Žďársku a Novoměstsku pracovali tkalci místy ještě po druhé světové válce. Do 70. let vykonávali své řemeslo např. tkalci v Pohledci, Novém Veselí nebo v Novém Městě, to už se však většinou zabývali výrobou hadrových koberců.
U lidových kanafasů, látek ze lnu a bavlny, z nichž se šily ženské sukně, se v různě širokých pruzích střídají barvy s převahou červené. Máme doloženo nepřeberné množství barev a vazeb. Ojedinělými výrobky mezi nimi jsou tzv. "vyvalované kanafasy", které nacházíme pouze v okolí Žďáru a Nového Města. Díky střídání vazeb útku se zdá, že je látka hustě vrapená.
Z mezulánů, domácích látek s vlněným útkem, se vyráběly sváteční sukně, tzv. "šarky" neboli "mezulánky". Barevná škála je oproti kanafasům mnohem bohatší. Mezi nejoblíbenější barvy patří: kobalt fialový, ultramarin červený (fialová do červena), rumělka, modrá kobaltová, modrá ultramarinová, permanentní zeleň tmavá. K nim přistupují takové barvy jako pařížská modř, indigová, šedomodrá, karmínová, tmavě hnědá, černá, olivově zelená. Bohatství barev a šířek proužků nebo kostek je zmnoženo použitím vazeb - plátnové, keprové, štrukové.


Autor: Mgr. Jan Kuča
 

Fotogalerie

 

Komentáře

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.