Třebíčsko

Průvodce Vysočinou > O Vysočině

O Vysočině

Kraj Vysočina se rozkládá v samém srdci České republiky na pomezí Čech a Moravy. Metropolí Kraje je Jihlava, nejstarší horní město českých zemí, které díky těžbě stříbra patřilo ve středověku k nejbohatším městům českého království. Přijeďte a poznejte Vysočinu na vlastí kůži na čerstvém vzduchu, který patří k nejčistším u nás!

Podívejte se na interaktivní prezentaci tady: 

Kraj Vysočina vznikl 1. ledna 2001 na základě legislativy přijaté v roce 2000. Rozprostírá na 6 796 km², a řadí se tak na 5. místo mezi 14 českými kraji. Kraj Vysočina se skládá z 5 dřívějších okresů (okres Jihlava, okres Třebíč, okres Žďár nad Sázavou, okres Havlíčkův Brod a okres Pelhřimov.) Na jihu se úzce přibližuje k hranici Rakouska, ale nedosáhne na ni. Sousedí s krajem Jihočeským, Středočeským, Pardubickým a Jihomoravským, je pro něj charakteristická členitost území, vyšší nadmořská výška a řídké osídlení, které dosahuje 75 obyvatel na km². V současné době žije v kraji téměř 510 tisíc obyvatel, což je v porovnání s ostatními kraji České republiky třetí nejnižší lidnatost.

Název Kraje Vysočina souvisí s jeho polohou, rozkládá se totiž na podstatné části Českomoravské vrchoviny, vyvýšené zvlněné krajiny mezi oběma historickými zeměmi České republiky. Ta dosahuje nadmořské výšky přes osm set metrů ve dvou výrazných masivech, Žďárských vrších na severu kraje a Jihlavských vrších na jihozápadě. Nejvyšším vrcholem je Javořice v Jihlavských vrších (837 m) a v těsném závěsu vrchol Devět skal ve Žďárských vrších (836 m).

Jednou z mnoha předností této rekreační destinace je její dostupnost. Celý kraj protíná dálnice D1, cesta autem do na našeho krajského města, Jihlavy, vám z Prahy zabere pouze hodinu a půl a pouze hodinu pak počítejte na cestu do Jihlavy z Brna.   

 

 Telč

Na Vysočinu s mobilní aplikací v kapse!

Po celém Kraji Vysočina, jeho památkách a atraktivitách, Vás provede aplikace mobilní turistický průvodce.  Geohra Vám zábavnou formou Vám představí rozhledny a židovské památky.

 

http://www.region-vysocina.cz/mobilni-pruvodce

http://www.region-vysocina.cz/mobilni-geohra

 

 

 

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.