Výletní loď Horácko na Dalešické přehradě

Od ledna 2012 se můžete projet po Dalešické přehradě novou lodí. V současné době je to loď Horácko, která pojme až 115 cestujících. Cyklistům nabízí také přepravu jízdních kol.
Nalodit se na loď Horácko je možné v pěti zastávkách (Koněšíně, Hartvíkovicích, Dalešicích, Kempu Wilsonka, Kramolíně) podle pevného jízdního řádu a prohlédnout si krásnou přírodou lemující přehradu a také hlavní nádrž vodního díla Dalešice.
Nad Dalešickou přehradou se tyčí příkré zalesněné stráně až 100 metrů vysoké. Zde jsou ukryty zříceny středověkých hradů - Kozlova a Haloubku, které lze navštívit. Z Kozlova je nádherný výhled přímo na přehradu a její zákruty a na okolní lesy.
Okolí přehrady se stalo domovem pro některé ohrožené druhy zvířat. Najdete zde čápy, volavky, labutě, orly, divoké kačeny a řadu dalších.
Přehradu mají v oblibě rybáři. Kromě nich se stává i rájem turistů a cyklistů, neboť v blízkém okolí bylo vyznačeno několik desítek kilometrů cyklistických tras, které jsou doplněny odpočívkami a informačními panely s mapami.

Pár informací k vodnímu dílu Dalešice
Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno na středním toku řeky Jihlavy. Zahrnuje celkem dvě nádrže - hlavní Dalešice a vyrovnávací Mohelno. Stavba byla zahájena v roce 1971 a dokončena byla v roce 1979.
Hlavním důvodem pro stavbu tohoto vodního díla byla výstavba přečerpávací vodní elektrárny a zásobování vodou atomové elektrárny Dukovany. K dalším důležitým důvodům patří také zajištění vody pro zavlažování pozemků, zásobování průmyslovou vodou, ochranu před povodněmi a v neposlední řadě i turistika a rekreace.

Plocha povodí: 1 136 kilometrů čtverečních
Délka vzdutí: hlavní nádrž 22 kilometrů , vyrovnávací nádrž 7 kilometrů
Zatopená plocha: 480 hektrů a 118 hektarů
Objem zadržované vody: 127,3 mil. metrů krychlových a 17,1 mil. metrů krychlových
Stálý objem: 59,5 mil. metrů krychlových a 5,6 mil. metrů krychlových
Hlavní hráz: délka v koruně 300 metrů, šířka v koruně 8 metrů, šířka v základnové spáře 300 metrů, maximální výška hráze nad základnovou spárou 99,5 metrů, kubatura hráze 1,95 mil. metrů krychlových
Hráz vyrovnávací nádrže: délka 185 metrů, šířka v koruně 7,75 metrů, šířka v základnové spáře 32 metrů, výška 49 metrů, kubatura betonu 89 400 metrů krychlových
Výkony: přečerpávací elektrárna 4 x 104 MW, roční výroba 745 077 GWh, průtočná elektrárna v hrázi vyrovnávací nádrže 1,23 MW, roční výroba 2,416 GWh

Možnost parkování automobilů u lodních zastávek
Kramolín - parkoviště cca 150 metrů od lodní zastávky. Nachází se v těsné blízkosti rekreačního objektu.
Dalešice - využijte parkovacích míst v obci, lodní zastávka je cca 2,5 kilometrů od Dalešic. Příjezd k lodní zastávce auty není možný. Řidičům hrozí nemalé pokuty.
Hartvíkovice - lodní zastávka se nachází přímo za kempem. Parkovat můžete za úhradu přímo v kempu. Lodní zastávka je od brány kempu vzdálena cca 500 metrů.
Třesov - lodní zastávka se nachází vedle Stropešínského mostu a parkování je 100 metrů od lodní zastávky.
Koněšín - vyhrazené parkoviště pro návštěvníky lodní dopravy je přímo pod budovou obecního úřadu. Lodní zastávka je od parkoviště vzdálena cca 1,2 kilometrů. V případě parkování mimo uvedené parkoviště se vystavujete možnému postihu od majitelů pozemků.

K lodním zastávkám se dostanete po vyznačených cykloturistických trasách.


Informační centrum v Kramolíně u lodní dopravy
Dalešická přehrada
Slavětice, okres Třebíč
tel.: +420 723 190 709
e-mail: infocentrum@aikon.cz
www.dalesickaprehrada.cz


 

Fotogalerie

 
 

Komentáře

Navštivte v okolí

Výletní loď Horácko na Dalešické přehradě

(Koněšín) Od ledna 2012 se můžete projet po Dalešické přehradě novou lodí. V současné době je to loď Horácko, která pojme až 115 cestuj&iacu

Letecké muzeum Koněšín

Letecké muzeum bylo v Koněšíně slavnostně otevřeno v červenci 2016. Do Koněšína bylo přesunuto z Olomouce. 

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.