Za mystikou Dalešické přehrady

Vodní dílo Dalešice na středním toku řeky Jihlavy patří mezi nejhlubší vodní nádrže na našem území. Přehrada se díky svému romantickému okolí stala přirozeným centrem pro turistiku a letní rekreaci v této části Třebíčska. Koryto lemují příkré skály, které jsou místy až několik desítek metrů vysoké. Romantiku přehrady dotváří řada zřícenin středověkých hradů a hrádků, několik pláží a Wilsonova skála, která nabízí velkolepý pohled jak na lesknoucí se vodní hladinu, tak na okolní zalesněné vrchy se skalnatými břehy. Za návštěvu stojí hráz Dalešické přehrady, nejvyšší u nás, a především Mohelenská hadcová step s unikátními hadcovými skalami. Na část této krásy v okolí vodních děl je možno pohlédnout z rozhledny Babylon, jedné z nejstarších rozhleden v naší zemi.

Lodí okolo Wilsonovy skály - Hartvíkovice
Máte-li rádi vodu, slunění na pláži, koupání, projížďky na pramicích i lodích velkých, pak ideálním místem pro tyto letní radovánky je kemp Wilsonka u Hartvíkovic. Obec leží na levém břehu Dalešické přehrady asi 15 km jihovýchodně od města Třebíč.
Magnetem pro návštěvníky břehů Dalešické přehrady je vrchol Wilsonovy skály s nepatrnými zbytky bývalého středověkého hradu Kufštejna, který poskytuje jedinečnou vyhlídku na část přehradního jezera s okolními lesy a plážemi nedalekého kempu Wilsonka. Přístup není náročný, vrchol skály je zabezpečený zábradlím, které ocení nejen lidé se závratí, ale i rodiče s dětmi. Wilsonova skála dříve zvaná Kufstejn byla takto přejmenována turisty po 1. světové válce na počest amerického prezidenta Wilsona. Rulová skála se původně vypínala přes 100 m nad řekou Jihlavou a tvořila tak vyhledávaný horolezecký terén. Dnes je asi ze 45 m zatopena vodní nádrží.
Od 1. července 2007 brázdí vlny Dalešické přehrady loď Vysočina s kapacitou 150 cestujících se čtyřmi zastávkami v Kramolíně, Dalešicích, Hartvíkovicích a Koněšíně. Projížďka s ojedinělými pohledy na tajemné břehy přehrady spolu s mohutnou Wilsonovou skálou, dozajista potěší malé i velké návštěvníky. K lodním zastávkám se dostanete po vyznačených trasách.

Za nejstarší rozhlednou u nás - Babylon
Rozhledna Babylon je považována za druhou nejstarší rozhlednu v České republice. Vypíná se na Zeleném kopci u Kramolína poblíž Dalešické přehrady v nadmořské výšce 491 m. Tato mohutná kamenná rozhledna měří 40 metrů a postavit ji nechal hrabě Haugwitz pro vyměřovací práce v roce 1831. Dnes je považována za významnou technickou památku.
Na vrchol vede 105 původních dubových schodů. Při dobré viditelnosti vás rozhledna odmění nádhernými dalekými výhledy do okolí, které umocní instalovaný dalekohled ve věži rozhledny. ¨

Do nitra hráze Dalešické přehrady
Během exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, která je zdarma a trvá asi dvě hodiny, se o vás bude starat profesionální průvodce. Shlédnete film o vodních elektrárnách, prohlédnete si modely a dokonce můžete navštívit i provozní prostory elektrárny. Exkurze je velice názorná a zajímavá a jistě zaujme nejen tatínky, ale i nejmenší návštěvníky.
Hráz Dalešické přehrady, vybudované v letech 1970-78 na středním toku Jihlavy, odděluje dvě nádrže - hlavní nádrž u Kramolína a vyrovnávací nádrž u Mohelna. Je vysoká 104 metrů a dlouhá 350 metrů a patří mezi nejvyšší sypané hráze ve střední Evropě. Památkou na původní projekt je budova strojovny, jejíž obloukový půdorys respektuje zakřivení původně plánované hráze. Elektrárna využívající energii vody zadržené v přehradě je druhou nejvýkonnější přečerpávací vodní elektrárnou v ČR. Během provozu kolísá voda ve dvacet dva kilometrů dlouhé přehradní nádrži o jeden až dva metry. V navazující spodní přehradní nádrži Mohelno kolísá hladina vody až o dvanáct metrů.

Mohelenská hadcová step - unikátní rezervace
Velkým lákadlem okolí Mohelna je s určitostí Mohelenská hadcová step. Ta představuje unikátní společenstvo hadcových skal na pravém břehu meandrující řeky Jihlavy. Přístup je sice možný jen po značených cestách, ale naučná stezka vás provede celou lokalitou a po nejzajímavějších místech. Pro rodiny s dětmi jsou doporučovány horní nenáročné části s překrásnými pohledy na travnatou krajinu, skály a řeku Jihlavu. Naučná stezka má dva okruhy - jarní měří 3,3 km a podzimní 3 km. I když mají oba stejné převýšení (115 m), je podzimní okruh méně náročný. V případě, že přijedete autem, je na začátku naučné stezky parkoviště.
Hornina hadec je tmavá a dobře shromažďuje teplo a navíc orientace skal způsobuje vyšší teplotu podloží, než má okolí. Lidé na tomto zvláštním území žili od starší doby kamenné, což dokládají nálezy pazourkových nástrojů. Přímo na začátku naučné stezky je mohyla z doby železné, na které jsou boží muka.Informační centrum Náměšť nad Oslavou
Masarykovo náměstí 100
675 71 Náměšť nad Oslavou
tel.: +420 568 620 493
e-mail: info@namestnosl.cz
www.namestnosl.cz


 

Fotogalerie

 

Komentáře

Navštivte v okolí

Za mystikou Dalešické přehrady

(Hartvíkovice) Vodní dílo Dalešice na středním toku řeky Jihlavy patří mezi nejhlubší vodní nádrže na našem území. Přehrada se díky svému romantickému okolí stala přirozeným centrem pro tur

Zřícenina hradu Kozlov

(Hartvíkovice) Hrad stával na strmém skalnatém hřebenu v meandru řeky Jihlavy nedaleko Hartvíkovic. Vybudování Dalešické přehrady učinilo zbytky hradu p

Hrad Kokštejn

(Hartvíkovice) Hrad Kokštejn (též Kufštejn) stával na skále nad Dalešickou přehradou u obce Hartvíkovice. Hrad byl postaven ve 2. polovině 14. století ma

 
 
Vysočina Tourism, příspěvková organizace
Na Stoupách 3
P.O.BOX 85
586 01 Jihlava
IČO: 28263693
webmaster@vysocinatourism.cz
www.vysocinatourism.cz
  
O Vysočině  Co vidět  Co dělat  Co se děje  Kde přespat  
Vysočina
Propagační materiály
Lidová kultura
Osobnosti Vysočiny
NEJ Vysočiny
Aktuality
Aktuality archiv
Partneři
Informační centra
Virtuálně
Geohra
Propagační materiály archiv
Turistické noviny
Mobilní turistická aplikace
Materiály cizojazyčné
Film Vysočina
Aplikace Cyklovýlety
Historie
Příroda
Města
Muzea a galerie
Rozhledny
Atraktivity pro děti
Pivovarnictví
Tipy na výlet
V létě
V zimě

        

Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.