Výlety
Výlet za sto lety Jihlavska
Trasa: Jihlava – Čeřínek – Čenkov - Telč
Délka: 68 km
Časová náročnost: 2 dny
Výchozím bodem cestování za stoletou historií Jihlavska bude centrum dnešního krajského města. Můžete nahlédnout do Muzea Vysočiny Jihlava, které si v roce 2017 připomínalo 125 let od svého vzniku, zastavit se v bývalé Sokolovně v Tyršově ulici, kde je dnes Divadlo DIOD a retro kavárna, o ulici níž (Fritzova ulice 1471/15) na vás čeká trojkřídlá nárožní budova v rondokubistickém stylu tzv. Legiodům, který vyrostl v období po I. světové válce jako nové sídlo československé obce legionářské, a pokračovat můžete v ulici Jana Masaryka (č. p. 1668/4) k nádherně opravené secesní vile Marie Karas. Pokud do krajského města Kraje Vysočina zavítáte v létě, využít můžete Vodní ráj – venkovní koupaliště, které je jen na dohled od místa bývalé plovárny – na druhém břehu řeky Jihlavy. Rodiny s dětmi jistě ocení i Zoo Jihlava nebo Zábavní park Robinson. Od dnešního obchodního centra v Hradební ulici vás k zoologické zahradě dovede řeka Jihlávka, do které se vlévá Koželužský potok. Právě tento malý vodní tok pamatuje údolí, kde na konci 19. století a za první republiky sídlily tovární objekty a kde se už v předminulém století vyráběly boty Humanic.
Druhý den si můžete vyšlápnout na Čeřínek. V tomto nevelkém zeleném ostrůvku se ukrývá mnoho nevšedních přírodních zákoutí a výtvorů, několik útulných hospůdek a kousek od vrcholu i poctivá turistická chata, která na jednom z vrcholů Českomoravské vrchoviny vyrostla v roce 1923. Zatímco k chatě vede asfaltová cesta a dá se až téměř na vrchol vyjet autem, až na přírodu tady žádné zajímavosti nečekejte. Naopak je tomu na dalších místech přímo pod Čeřínkem, kudy vede okružní Naučná stezka Čeřínek z Dolní Cerekve. Přímo od parkoviště z Hutí se snadno napojíte na žlutou turistickou značku a pak už obdivujete jedinečné skalní útvary, jako je Přední skála nebo skalní mísy, necelé tři kilometry přes Dolnohuťský potok se tyčí impozantní žulové skály, které připomínají Čertův hrádek a podle něj se také nazývají.
Pokračovat můžete dále na jih do Čenkova u Třeště, kde se narodila jedna z nejvýznamnějších legionářských osobností – plukovník Josef Jiří Švec. V obci si ho připomínají pamětní deskou na domě č. p. 19 (vpravo od silnice od Třeště, naproti rybníku).
A když už jste na Jihlavsku, neměli byste opomenout Telč zapsanou na seznamu UNESCO. Pyšní se historickým náměstím i pohádkovým zámkem, ale i tady najdete vzpomínky na období po I. světové válce. Lidová malírna v Telči v roce 1922 vyrobila dvě desky z porcelánových destiček, které připomínají 85 jmen mužů z města a jeho okolí, kteří zahynuli ve válečných operacích I. světové války, nebo zemřeli na následky válečných útrap. Unikátní desky s pásem ornamentálního dekoru si můžete prohlédnout v kostele sv. Jakuba v Telči. Na náměstí Hrdinů pak padlé syny města Telče připomíná kamenný kvádr z části torza prvního mrákotínského monolitu, jehož bratr stojí na třetím hradním nádvoří Pražského hradu, kde od roku 1928 také připomíná padlé během I. světové války.




